دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

گیاه دارویی خشخاش

مشخصات گیاه شناسی :
گیاهی علفی است که ظاهر آن سبز رنگ و غبار آلود است. برگ های آن به نحوی قسمتی از ساقه را در بر می گیرند و اصطلاحاً از نوع ساقه آغوش می باشند. در ضمن برگ ها واجد برید گی های نامنظم هستند. گل ها در واریته های مختلف رنگ های مختلف دارند ولی بیشتر به رنگ ارغوانی تا قرمز هستند میوه های کپسول گیاه درشت بوده و درون آن مایع غلیظی جریان دارد که با تیغ زدن آن در هنگام جوانی خارج شده در مجاورت هوا به رنگ کدر درمی آید. در اصطلاح عمومی به این مایع بعد از خشک شدن تریاک گفته می شود.

انتشار جغرافیایی :
در آذربایجان در اطراف تبریز و میشو داغ، در شیراز، خراسان، یزد، کاشمر و نقاط مرکز و کشور همچون لرستان و فارس در نواحی کوهستانی رویش دارد.

ترکیبات شیمیایی :
در شیره میوه کپسول گیاه انواع مختلف آلکالوئیدها از جمله مرفین، کدئین پاپاورین، نارکوتین، تبائین و … وجود دارد. البته با تغییرات ثانویه بر روی برخی از این آلکالوئید ترکیبات جدیدی با خواص شدیدتر به وجود می آورند مثلاً با استیلاسیون مرفین ترکیبی بدست می آید به آن دی استیل مرفین یا هروئین گفته می شود.

قسمت مورد استفاده :
دانه ها و میوه خشخاش مهمترین قسمت دارای خاصیت دارویی می باشند.

اثرات دارویی و طرز استعمال :
۱٫مسکن و آرام کننده : مهمترین مصرف مشتقات گیاه خشخاش تسکین اعصاب و دردهای شدیدتری چون درد معده و … است. به این منظور میوه کپسول گیاه را به میزان ۲ تا ۱۰ گرم در ۲۰۰ میلی لیتر آب جوشانده و برای رفع تلخی آن مقداری قند یا عسل به آن اضافه نموده و در موقع لزوم مصرف می نمایند.
۲٫رفع استفراغ و سرفه های عصبی : برای این موارد نیز می توان از شربت خشخاش استفاده نمود که روش تهیه آن توضیح داده شد.
۳٫درمان اسهال : علاوه بر موارد فوق از شربت میوه خشخاش می توان برای درمان اسهال های ساده نیز بهره جست.
۴٫اثر خواب آور : در موارد کم خوابی یا بی خوابی می توان برگ خشخاش را در مقداری الکل حل نموده و به حالت تنطور درآورده و مصرف نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.