سه شنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

گیاه دارویی جو دو سر

مشخصات گیاه شناسی :
گیاهی است از خانواده گندمیان که دارای گل های بسیار ریز و نامشخص بوده و این گل ها در دستجاتی که اصطلاحاً سنبله نامیده می شوند قرار گرفته اند. هر سنبله توسط دو برگچه کوچک که پوش یا گلوم نامیده می شوند احاطه شده است و گلوم ها دارای زواید دراز نخی شکل می باشند که ریشک نامیده می شود.

انتشار جغرافیایی :
این گیاه در بیشتر نقاط کشور رویش دارد و آن را می توان در آذربایجان، لرستان، فارس، اراک و حتی خوزستان مشاهده نمود.

ترکیبات شیمیایی :
دانه های این گیاه واجد برخی اسیدهای چرب همچون اسید پالمیتیک، اسید اُلئیک و اسید لینولئیک و به میزان زیادتری واجد هیدرات های کربن همچون نشاسته می باشد. از طرف دیگر کاه یا سبوس دانه های آن مثل سبوس سایر غلات واجد ویتامین های B1،C می باشد.

قسمت مورد استفاده :
دانه های جو دو سر خاصیت دارویی فراوان دارند ولی بعضاً از کاه دانه ها نیز استفاده می شود.

اثرات دارویی و طرز استعمال :
درمان ضعف عمومی : جوشانده دانه های بدون سبوس یولاف در شیر که به آن یک زرده تخم مرغ اضافه شده باشد داروی بسیار مناسبی برای درمان ضعف مفرط ناشی از بیماری ها، و همچنین تقویت کودکان و افراد مسن می باشد.
۱٫درمان یبوست و بواسیر : جوشانده آرد و دانه های جو دو سر که صبح ناشتا به مقدار ۲ تا ۳ فنجان به مدت ۲ تا ۳ روز مصرف می شود اثر ملین داشته یبوست را از بین می برد و از طرف دیگر بواسیر را نیز درمان می نماید.
۲٫درمان سنگ کلیه : جوشانده ۲۰ گرم دانه جو دو سر سبوس دار اثر مدر داشته و در درمان سنگ کلیه، نواع ناراحتی های کلیه، عدم دفع ادرار، آب آوردن انساج و … به کار می رود.
۳٫التیام زخمی : برای التیام زخم های کهنه و شدید می توان از خمیر آرد جو دو سر مخلوط با مخمر آب جو و شراب سفید استفاده نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.