دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

گیاه دارویی بذر البنج ( بنگ دانه )

مشخصات گیاه شناسی :
گیاهی است با برگ های مثلثی تا مستطیل شکل که بر روی ساقه و این برگ ها کرک های سفید پنبه ای دیده می شود. برگ های گیاه دارای بریدگی های شانه ای می باشند و این بریدگی های برگ را به چند لوب تقسیم می نماید. گل ها زرد رنگ و دارای رگه های مشبک ارغوانی رنگ می باشند.

انتشار جغرافیایی :
این گیاه در نواحی مرکزی ایران در اطراف تهران، در شمال کشور و در شمال غرب آن در منطقه آذربایجان یافت می شود.

ترکیبات شیمیایی :
این گیاه خصوصاً در دانه هایش حاوی مقادیر فراوان از آلکالوئید های مهم همچون هیوسیامین یا اسکوپولامین می باشد که سمی بودن شدید این گیاه به دلیل وجود همین آلکالوئید می باشد.

قسمت مورد استفاده :
برگ و دانه های گیاه در طب گیاهی مورد مصرف دارند.

اثرات دارویی و طرز استعمال :
۱٫به عنوان مسکن قوی : بذرلبنج به دلیل داشتن آلکالوئید هیوسین خاصیت آرام کننده سلسله دستگاه عصبی را دارد و از این رو آن برای تسکین دردهای شدید همچون دردهای عصبی، درد مفاصل، رماتیسم و … استفاده می شود. اثر تسکین دهنده بذرالبنج به قدری زیاد است که می توان به جای تریاک از آن استفاده نمود. در استعمال خارج برگ له شده بذرالبنج را به شکل ضماد در موضع درد قرار می دهند و یا از جوشانهد دانه های آن در روغن استفاده می شود. لازم به تذکر است به دلیل زیاد بذر البنج استفاده خوراکی از آن حتماً بیاد تحت نظر پزشک انجام شود.
۲٫درمان ساه سرفه، سل و برونشیت : در درمان بیماری های تنفسی مصرف خوراکی این گیاه با رعایت احتیاطات لازم توصیه می گردد. در این موارد مصرف ۲/۰ گرم گرد برگ بذرالبنج ۳ بار در روز یا مصرف عصاره الکی برگ آن به مقدار ۵/۰ تا ۱/۰ گرم سفارش شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.