دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

گیاه دارویی بابونه

مشخصات گیاه شناسی :
گیاهی است با ساقه های خزنده و برگ های دارای بریدگی های فراوان، گل های آن در گل آذین های کاپیتول متمرکز هستند، گل های زبانه ای که در حاشیه کاپیتول قرار می گیرند سفید رنگ و گله های لوله ای که در مرکز کاپیتول قرار می گیرند سبز رنگ می باشند.

انتشار جغرافیایی :
گونه های مختلف بابونه در سراسر ایران پراکنده می باشند.

ترکیبات شیمیایی :
بابونه واجد آلکالوئیدی موسوم به آنته مین، تانن و گلوکوزدیدهای تلخ است.

قسمت مورد استفاده :
گل و ساقه بابونه مصرف دارویی دارند.

اثرات دارویی و طرز استعمال :
۱٫درمان اختلالات قاعدگی : برای درمان اختلالات قاعدگی و تنظیم دوره های ماهیانه خانم ها مصرف خوراکی جوشانده گل و ساقه بابونه به میزان روزی یک استکان در فواصل غذا توصیه می شود. جوشانده ۱۰ تا ۳۰ گرم گل یا ساقه بابونه بیشترین اثر را دارد.
۲٫رویش مو، تقویت مو و بور کردن موی سر : شستشوی سر با دم کرده گل بابونه باعث تقویت موی سر شده، رویش مو را تقویت کرده و همچنین باعث طلایی شدن رنگ موی سر می شود. در این مورد دم کرده ۵۰ تا ۱۰۰ گرم در لیتر گل بابونه پیشنهاد می شود.
۳٫درمان بی اشتهایی، دل درد و سوء هاضمه : مصرف دم کرده گل یا ساقه خشک بابونه به میزان یک استکان در روز ( دم کرده ۱۰ تا ۳۰ گرم د رلیتر ) اختلالات گوارشی یاد شده را بهبود می بخشد.
۴٫درمان ناراحتی های عصبی : خستگی ضعف اعصاب، گریپ و برخی بیماری های عصبی با مصرف جوشانده گل و ساقه بابونه ( جوشانده ۱۰ تا ۳۰ گرم در لیتر ) تسکین می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.