سه شنبه , ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

گیاه دارویی اکلیل

مشخصات گیاه شناسی :
گیاه مذکور شباهت زیادی به گیاه یونجه دارد و در صورتی که در مرحله گلدهی نباشد کاملا شبیه به آن به نظر می رسد . دارای برگ سه برگچه ای دندانه دار بوده و گلهای زرد رنگ آن در گل آذینهای خوشه قرار می گیرند .

انتشار جغرافیایی :
در بیشتر نقاط ایران از جمله آذربایجان ، نواحی مرکزی چون اصفهان و تهران و حتی در جنوب کشور از جمله سیستان می توان این گیاه را مشاهده نمود . انتشار آن به حدی است که نه تنها در عرصه های طبیعی ، در داخل شهرها در کنار معابر و خیابانها هم می توان آنرا مشاهده کرد .

ترکیبات شیمیایی :
در گیاه تازه و خوشبو ماده کومارین وجود دارد که اثرات دارویی گیاه به آن نسبت داده می شود .

قسمت مورد استفاده :
سر شاخه گلدار و دانه های گیاهی

اثرات دارویی و طرز استعمال :
۱- عامل ضد انعقاد خون : اکلیل مهمترین اثرش جلوگیری از انعقاد خون است و از اینرو در مواردی چون انسداد مجاری سیاهرگ مورد استعمال دارد . بدین منظور از جوشانده گیاه مذکور استفاده می شود . به طوری که مقدار ۳ تا ۵ گرم از گلها یا برگهای خشک گیاه را در یک فنجان
آب جوشانیده و روزی ۲ تا ۳ فنجان مصرف می نمایند .
۲- رفع جوشها و التهاب خارجی : برای درمان جوشها و یا هر نوع التهاب خارجی مخصوصا التهابات و تورم پلکها از ضماد و پماد آن استفاده می شود . به این منظور مقدار ۳۰ تا ۵۰ گرم سرشاخه گلدار گیاه را در شیر جوشانده و پس از سرد شدن بر روی موضع می مالند .
۳- رفع التهابات مجاری تنفسی : در التهابات مجاری تنفسی مثل برونشیت با توجه به خاصیت خلط آوری این گیاه مصرف دم کرده آن را توصیه می نمایند . به طوری که یک قاشق غذاخوری از پودر خشک هر قسمت از گیاه را در نیم لیتر آب جوشانده و میل می نمایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.