یکشنبه , ۳ مهر ۱۴۰۱

چند روش برای خشک کردن گل‌های طبیعی

چند روش برای خشک کردن گل‌های طبیعی

اگر بکوشید با چند روش ساده این کار را یاد بگیرید، آن وقت دیگر مجبور نیستید گل‌های دوست داشتنی‌تان را دور بریزید. اگر بشود دسته گل شب نامزدی یا عروسی، سبد گل اولین جلسه خواستگاری، شاخه‌های زیبای رز که برای تولد فرزندت هدیه گرفته‌ای یا دسته گلی که یک دوست برای قبولی‌ات در دانشگاه آورده را خشک کرد، آن وقت می‌شود روی این گل‌های خاطره‌انگیز به عنوان دکوری زیبا حساب کرد.

خشک کردن گل‌های طبیعی البته فوت و فنی دارد و اگر کسی بدون دانستن قواعدش دست به این کار بزند، نتیجه کار مجموعه‌ای از گیاهان درهم تنیده بدرنگ می‌شود که نگهداری‌اش در خانه چنگی به دل نمی‌زند. اما اگر بکوشید با چند روش ساده این کار را یاد بگیرید، آن وقت دیگر مجبور نیستید گل‌های دوست داشتنی‌تان را دور بریزید.

روش پرس کردن گل‌ها می‌تواند روش خوب و ساده‌ای باشد.

دستگاه پرس گل دو صفحه نئوپان است که در 4 طرفش سوراخ‌هایی دارد و به وسیله پیچ و مهره روی هم بسته شده‌اند. برای استفاده از این دستگاه باید گل‌ها را لای روزنامه قرار داد و آن را بین دو صفحه دستگاه گذاشت. وقتی گل‌ها تحت فشار قرار بگیرند، خشک می‌شوند اما دقت داشته باشید هنگام قرار دادن گل‌ها لای روزنامه روی گل به طرف پایین باشد. این روش برای خشک کردن بیشتر گل‌ها (از جمله ژریرا، بنفشه، مارگریت و گل‌ها و برگ‌‌هایی که ارتفاع و عمق کمتری دارند)‌ مناسب است، اما گل‌‌های جعفری و داوودی نباید با این روش خشک شوند. البته اگر این دستگاه در دسترستان نبود، می‌توانید از تعدادی کتاب سنگین نیز برای این کار استفاده کنید.

با دانه‌هاش شن هم می‌شود گل‌‌های خشک و خوبی از کار درآورد. برای این کار باید ابتدا شن‌ها را شست و کاملا تمیزشان کرد. سپس باید گل‌ها را داخل شن خواباند. دقت داشته باشید که درون شن سنگریزه‌های درشت نباشد تا آسیبی به گلبرگ‌های گل نرسد. استفاده از سیلیکاژل هم می‌‌تواند روش خوبی باشد. این ماده شیمیایی که در داروخانه‌ها موجود است، ماده‌ای به رنگ آبی آسمانی است که وقتی رطوبت را به خود می‌گیرد به رنگ صورتی درمی‌آید. پس می‌توان گل‌های تازه را درون این ماده فرو برد و تا زمان خشک شدن آنها صبر کرد. سیلیکاژل را چندین مرتبه می‌توان استفاده کرد یعنی وقتی مرطوب و صورتی رنگ است، آن را درون فر گاز قرار داده تا دوباره آبی رنگ شود.

یادتان باشد این ماده دانه‌های درشتی دارد، به همین دلیل لازم است قبل از استفاده آسیاب و سپس الک شود. استفاده از سیلیکاژل بهترین روش برای خشک کردن گل‌های حساسی چون لیلیوم و آنتریوم است.

خشک کردن گل‌ها در محلول گلیسیرین و آب داغ هم روش خوبی برای گل‌های خوشه‌ای مثل شاخه‌های اکالیپتوس است. روش کار به این صورت است که باید یک قسمت از گلیسیرین را با دو قسمت آب داغ نمک زده مخلوط کرد و شاخه‌های گل را درون آن فرو برد. برای سریع‌تر خشک کردن گل‌ها با این روش می‌توانید از روش اتو کردن استفاده کنید، یعنی گل‌ها را بین دو دستمال کاغذی قرار دهید و چند ورق روزنامه زیر و روی آن قرار دهید و سپس اتو را روی آن بگذارید. این روش راه خوبی برای خشک کردن گل رز و کاملیا خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.