پنجشنبه , ۱۷ آذر ۱۴۰۱

آداب برگزاري ميهماني ها

ميـهـمانـي دادن و ميـهـمـانـي رفـتـن نـيـز بـنوبه خود واجد آداب و اصول اساسي ست كه مي بايست به دقت رعايت گـردند تـا اوقــات مــفـرح، بــي خطر و بياد ماندني هم براي ميزبان و هم ميهمانان فراهم آيد.

وظايف و مسئوليتهاي ميزبان
1- نخست مناسبت ميهماني خود را براي خودتان روشن سازيد. و از تصميم خود مطمئن گرديد.، جشن تولد، جشن فارغ التحصيلي، گود باي پارتي و …
2- اكنون تيپ ميهماني خود را مشخص سازيد: غير رسمي (خودماني) و يا رسمي.
3- مكان، تاريخ دقيق، ساعت آغاز و پايان زمان مهماني را مشخص كنيد. بهتر است ميهماني خود را شب جمعه و يا شب ايام تعطيل برگزار كنيد.
4- از يك ماه مانده به روز مهماني براي ميهمانيهاي رسمي ( و يا 2 هفته مانده براي مهمانيهاي غير رسمي) فهرست كساني را كه مايليد به مهماني خود دعوت كنيد تهيه كنيد.
5- سپس حداقل يك هفته مانده به ميهماني رسما ميهمانان خود را از طريق تلفن و يا حضورا دعوت كنيد. حتما اين كار را مستقيما انجام دهيد و انجام آن را به عهده فرد ديگري نگذاريد. با اين كار هم به ميهمان خود احترام گذاشته ايد و هم اينكه از مطلع گشتن وي يقين حاصل كرده ايد. تاريخ دقيق، نشاني و شماره تلفن دقيق محل ميهماني و ساعت آغاز و پايان قطعي آن را به اطلاعشان برسانيد.
6- به ميهمانان خود بگوييد كه آيا آنها مجاز به آوردن دوستان و يا همراه نيز ميباشند يا خير. به ميهمانان خود متذكر شويد هرگاه خواستند كسي را همراه خود بياورند حتما شما را از قبل در جريان امر قرار دهند تا شما آمادگي پذيرايي از ميهمانان خارج از فهرست را داشته باشيد.

نكته:در تعيين تعداد ميهمانان خود حتما وسعت و گنجايش منزل خود را لحاظ كنيد تا ميهمانان فضاي كافي براي راحت بودن در اختيار داشته باشند.
نكته: يكي ديگر از فاكتورهاي تعين كننده تعداد ميهمانان بودجه شماست. هميشه مطابق بودجه و توان مالي خود برنامه ريزي كنيد.
نكته: به ميهمانان خود اطلاع دهيد كه چه كسان ديگري در ميهماني حضور خواهند داشت.

7- چك كنيد. بررسي كنيد ببينيد آيا بشقاب، ليوان، كارد و چنگال، ميز و صندلي به اندازه كافي در اختيار داريد. اگر چنين نيست ميتوانيد آنها را از دوستان و همسايگان صميمي خود به امانت گرفته و يا از بيرون اجاره كنيد.
8 -حداقل از 3 روز مانده به موعد ميهماني از نوع و نحوه پذيرايي مطمئن گرديد. يا غذا از بيرون سفارش ميدهيد و يا شخصا تهيه خواهيد كرد.
9- و نوع غذا و دو نوع سالاد معمولا كفايت ميكند.
10-دستمال كاغذي، سطل آشغال كوچك به اندازه كافي و يخ كافي را هيچگاه فراموش نكنيد.
11- يك هفته مانده به ميهماني ليست خريد خود را تهيه كنيد. و 2 روز مانده به ميهماني خريد خود را انجام دهيد.
12- از روز پيش از ميهماني خانه را كاملا نظافت كرده و مرتب كنيد. به ياد داشته باشيد كه توالت و دستشويي از جمله مكانهاي پر تردد در ميهمانيها خواهد بود بنابراين اين مكانها را كاملا تميز كرده و صابون، مايع دستشويي و حوله تميزي در دستشويي قرار دهيد. اگر خواستيد ميتوانيد محل مهماني را با گل، بادكنك و غيره تزئين كنيد.
13- پيش از سر رسيدن ميهمانان اشياء قيمتي خود را ازمعرض ديد پنهان سازيد و درگنجه ها و كمد لباس خود را قفل كنيد.
14- آيا در محل سكونت و يا مكاني كه قصد داريد ميهماني را در آنجا برگزار كنيد پاركينگ عمومي و يا فضاي كافي براي پارك اتومبيل ميهمانان موجود ميباشد. اين يكي از دردسر سازترين مشكلات ميهمانان در بدو حضورشان خواهد بود. اما شما با دور انديشي و پيش بيني هاي لازم و درنظر گرفتن مكان مناسب براي پارك خودروها ميتوانيد اين مشكل را رفع كنيد. ميتوانيد از همسايگان خود خواهش كنيد تا خودروهايشان را در محل ديگر و يا پاركينگ منزلشان پارك كنند.
15- روز موعد به همسايگان خود اطلاع دهيد كه امشب يك ميهماني ترتيب داده ايد. شماره تلفن خود را به آنان بدهيد تا در صورتي كه صداي موسيقي و يا سرو صداي ميهمانان مخل آسايش آنها شد با شما تماس بگيرند با اين كار معمولا بندرت ممكن است همسايه ها از دستتان شاكي شده، به در منزلتان بياييند و يا پليس را مطلع سازند.
16- به افراد سيگاري اجازه ندهيد در جمع سيگار بكشند. ميتوانيد بالكن و يا حيات خانه را براي اينگونه افراد در نظر بگيريد.
17- موسيقي از ملزومات يك ميهماني مفرح است. از چند روز قبل از مهماني از سالم بودن دستگاه پخش موسيقي خود مطمئن شويد و يا ميتوانيد از يكي از دوستانتان خواهش كنيد تا آن را براي شما فراهم كند. طيف وسيعي از نوار وسي دي موسيقي را براي روز ميهماني گردآوري كنيد.
18- كنترل بلندي صداي موسيقي خود را در طول ميهماني كنترل كنيد. به ميهمانان اجازه ندهيد صداي موسيقي را بيش از اندازه بلند كنند. به فكر آسايش همسايگان خود نيز باشيد.
19- براي كاهش سرو صداي موسيقي و ميهمانان و همچنين افزايش امنيت در طول ميهماني از بسته بودن درها، پنجره ها اطمينان حاصل كنيد. همچنين پرده ها را نيز كاملا بكشيد.
20- شماره تلفن چند تاكسي سرويس و آژانس محله خود را تهيه و در دسترس داشته باشيد تا هنگام ترك ميهمانان آنها را در بازگشت به منازلشان ياري رسانيد.
21- در بدو ورود به ميهمانان خود خوشامد بگوييد و ميهمانان خود را به يكديگر معرفي كنيد.
22- محلي را براي نگداري لباسها، كلاه، كيف دستي، اوركت، كاپشن، مانتو، چتر و غيره ميهمانان خود اختصاص دهيد.
23- به خاطر داشته باشيد مسئوليت سلامتي ميهمانان از بدو ورود به منزل شما و تا بازگشت به منازلشان به عهده ميزبان ميباشد.
24- از ميهمانان خود از چيپس، بستني، دسر و تنقلات در طول ميهماني پذيرايي كنيد.
25- هرگاه قصد ثبت لحظات شيرين ميهماني خود را داريد دوربين عكاسي و فيلم برداري را از پيش تدارك ببينيد.
26- تلفن تماس اورژانس و پليس را در دسترس داشته باشيد. همچنين نزديكترين اورژانس به محل برگزاري ميهماني را شناسايي كنيد.
27- از سرو مشروبات الكلي در ميهماني جدا” خودداري كنيد. جاي آن ميتوانيد با قهوه، چاي، نوشابه، آب ميوه ها و آب خنك از ميهمانان خود پذيرايي كنيد.
28- در همه حال ميهماني را تحت كترل خود داشته باشيد. مكان، نوع فعاليت و حركات تمام ميهمانان خود را تحت نظارت داشته باشيد.
29- اگر متوجه شديد فرد و يا افرادي در حال بر هم زدن نظم ميهماني هستند و يا رفتار ناشايسته اي از خود بروز ميدهند ابتدا به آنها تذكر دهيد و در صورت تداوم رفتار از آنها از اينكه آنها را از ميهماني بيرون بياندازيد ترديد نكنيد.
30- ميهمانان را با موسيقي، رقص، بازيها، غذا و گفتگوهاي مفرح سرگرم كنيد.
31- بيش از اندازه از چگونگي برگزاري ميهماني استرس و نگراني نداشته باشيد و سعي كنيد از ميهماني لذت ببريد.

وظايف و مسئوليهاي ميهمانان
1- هرگاه تصميم داشتيد كسي را همراه خود به ميهماني بياوريد حتما قبلا از ميزبان اجازه بگيريد.
2- قطعي بودن و يا انصراف خود را از آمدن به ميهماني حداقل 2 روز قبل از ميهماني به اطلاع ميزبان برسانيد.
3- در پاكيزه نگه داشتن محل برگزاري ميهماني كوشا باشيد. خانه را بهم نريزيد و به اثاثيه خسارت وارد نكنيد.
4- به ساير ميهمانان با احترام برخورد كنيد و حريم شخصي آنان را رعايت كنيد.
5- از شوخي هاي نابجا جدا” خودداري كنيد.
6- از هرگونه دعوا، مجادله و جر وب حث خودداري كنيد.
7- خيلي زود حضور نيابيد. چنانچه به فرض ساعت 10 شب ميهماني آغاز ميگردد بهتر است شما ساعت 11:30 در ميهماني حضور يابيد. همچنين زودتر از پايان يافتن وقت مقرر ميهماني را ترك كنيد.
8- هيچگاه بدون خداحافظي از ميزبان ميهماني را ترك نكنيد.
9- هرگاه با نامزد خود به ميهماني ميرويد به دختران ديگر نگاه نكنيد و زيبايي آنها را به رخ محبوبتان نكشيد. سعي كنيد تمام حواس و توجه خود را به محبوب خود معطوف كنيد. همچنين وي را به دوستان خود معرفي كنيد.
10- نسبت به نوع پوشش، طرز رفتار و برخورد خود با بقيه بسيار دقت كنيد. زيرا در اينگونه مجالس است كه شخصيت شما براي ديگران آشكار و به خاطر مي ماند.
11- معمولا در ميهمانيها خود ميزبان به فراموشي سپرده ميگردد بنابراين سعي كنيد بيشتر با ميزبان ارتباط داشته باشيد.
12- گفتگوهاي درون ميهماني ميبايست كوتاه، مختصر، دلنشين و دور از بحثهاي جدي باشد.
13- با دوربين تلفن همراه خود از ديگران عكس نگيريد.
14- چنانچه دوست و يا خويشاوند صميمي ميزبان ميباشيد حتما در تدارك اوليه ميهماني و همچنين مرتب كردن خانه پس از ميهماني به ميزبان كمك كنيد.
15- به ياد داشته باشيد به صرف اينكه يك ميهماني غير رسمي و خودماني است شما حق داريد هرگونه كه مايليد رفتار كنيد. هميشه اعتدال را رعايت كنيد.
16- كنترل رفتار، گفتار و اعمال خود را در طول ميهماني حفظ كنيد و همواره با متانت و با وقار باقي بمانيد. از لودگي، حركات و جملات زننده و سبك خودداري كنيد.
17- به خاطر داشته باشيد پارتي اي كه در آن حضور داريد آخرين روز زندگي شما نخواهد بود. فردايي نيز وجود دارد بنابراين كاري نكنيد كه در آينده برايتان پشيماني به بار آورد.
18- از رفتن به ميهمانيهايي كه از ميزبان آن شناخت كافي نداريد و به ميهمانان ديگر نيز مشكوك ميباشيد صرفنظر كنيد.
19- نشاني دقيق ميهماني را حتما به والدين و يا يك دوست اطلاع دهيد.
20- سعي كنيد تنهايي به ميهماني نرويد و حتما يك دوست مطمئن را همراه خود ببريد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.