چهارشنبه , ۲۶ مرداد ۱۴۰۱

اگر خودتان لباس هایتان را اتو می کنید بهتر است که …

لباس هاى اتو شده و ملحفه هاى صاف و اتو كشيده، هم تميزتر و زيباتر به نظر مى رسند و هم هنگام استفاده احساسى از رضايت و خشنودى را براى شما به ارمغان مى آورند. اما اتو كشيدن لباس ها نه تنها كار چندان ساده اى نيست بلكه اگر با رعايت روش صحيح آن انجام نشود مشكل تر مي شود و نتيجه آن نيز رضايت بخش نخواهد بود. چه بسا بى توجهى در هنگام اتوكارى به سوختن، خراب شدن و در نهايت از بين رفتن و بى استفاده شدن لباس هاى گاه گرانقيمت نيز منجر شود.اتوكشى به دو روش انجام مى شود : با استفاده از اتو پرسى و يا به وسيله اتوهاى دستى.

براى صاف كردن ملحفه ها، پارچه هاى نخى، پلى استر و ابريشم، اتوى دستى مناسب تر است.
اين دو نوع اتو در حقيقت به دو شيوه متفاوت لباس ها را صاف مى كنند؛ اولى با پرس كردن و فشردن پارچه آن را صاف مى كند و اتوى دستى با كشيده شدن بر روى سطح پارچه چروك هاى آن را باز مى كند. هر يك از اين دو روش براى انواع خاصى از پارچه و لباس مناسب تر هستند و برخلاف تصور ما هميشه و براى همه لباس ها يكسان و قابل جايگزينى با يكديگر نيستند. گرچه ما اغلب در منزل از اتوهاى دستى براى اتو كردن تقريباً تمام لباس ها و انواع پارچه هاى مختلف استفاده مى كنيم. پارچه هاى ظريف مانند ژرسه، پارچه هاي پشمى و همچنين لباس هاى پيلى دار بايد به وسيله اتوى پرسى اتوكشى شوند. اما براى صاف كردن ملحفه ها، پارچه هاى نخى، پلى استر و ابريشم، اتوى دستى مناسب تر است.

جدا از نوع اتويى كه مورد استفاده قرار مى دهيد براى رسيدن به نتيجه مطلوب و پيشگيرى از آسيب ديدن لباس ها هميشه به خاطر داشته باشيد قبل از شروع اتوكشى به اطلاعات درج شده در قسمت داخلى لباس ها كه شما را از قابليت پارچه براى اتوكشى و ميزان درجه مناسب آن آگاه مى كند توجه كنيد و چنانچه استفاده از اتو براى پارچه لباس مجاز باشد درجه اتو را روى ميزان ذكر شده تنظيم كنيد.

پس از تنظيم درجه اتو، به تناسب جنس پارچه لباس رعايت برخى اصول ديگر نيز مى تواند در حفظ وضعيت لباس به بهترين شكل و براى مدتى طولانى تر مفيد باشد؛ مثلاً هنگام اتو كردن پارچه هاى تهيه شده از الياف مصنوعى به ويژه اگر رنگى تيره دارند براى جلوگيرى از برق افتادن پارچه، آن را از پشت اتو كنيد يا يك قطعه پارچه تميز نخى را روى آن بياندازيد و سپس اتو بكشيد. براى اينكه نقش درزها و جاى دوخت زيپ روى پارچه به صورت براق باقى نماند هنگام اتو كشيدن اين قسمت ها نيز از يك قطعه پارچه استفاده كنيد و اتو را مستقيماً روى لباس نگذاريد. اگر پارچه و لباس شما بر اثر اتو كشيدن برق افتاده، پارچه نخى مرطوبى را روى قسمت براق شده قرار دهيد و اتو بكشيد تا بخار حاصله، برق افتادگى را از ميان ببرد.

لباس هايى كه از پارچه هاى درشت بافت دوخته شده را نيز هميشه از پشت اتو بزنيد. براى اتو كشيدن ملحفه ها و قطعات پارچه اى بزرگ ابتدا آنها را تا بزنيد و به صورت يك قطعه كوچك تر چندلا در آوريد سپس با باز كردن هر تا يك بخش از آن را اتو كنيد (مانند ورق زدن يك كتاب). هنگام اتو زدن پرده ها، يك صندلى در پشت ميز اتو قرار دهيد و قسمت هايى از پرده را كه اتو زده ايد روى صندلى بگذاريد تا به اين ترتيب از افتادن پرده روى زمين و چروك شدن دوباره آن و همچنين سنگينى و كشيده شدن باقيمانده پارچه پرده جلوگيرى شود. براى اتو كردن لباس هاى ابريشمى ابتدا آنها را كمى با آب مرطوب كنيد و سپس از پشت در حالى كه يك قطعه پارچه نخى روى آن قرار داده ايد اتو بزنيد.

هنگام اتو كردن پارچه هاى تهيه شده از الياف مصنوعى به ويژه اگر رنگى تيره دارند براى جلوگيرى از برق افتادن پارچه آن را از پشت اتو كنيد يا يك قطعه پارچه تميز نخى را روى آن بياندازيد و سپس اتو بكشيد. براى اينكه نقش درزها و جاى دوخت زيپ روى پارچه به صورت براق باقى نماند هنگام اتو كشيدن اين قسمت ها نيز از يك قطعه پارچه استفاده كنيد و اتو را مستقيماً روى لباس نگذاريد. اگر پارچه و لباس شما بر اثر اتو كشيدن برق افتاده، پارچه نخى مرطوبى را روى قسمت براق شده قرار دهيد و اتو بكشيد تا بخار حاصله، برق افتادگى
براى اتو كردن لباس هاى پيلى دار مانند دامن پيلى دار، ابتدا بخش پيلى دار لباس را به قسمت هاى حدود 15 سانتى متر تقسيم كنيد و پيلى هاى لباس را در هر 15 سانت مرتب کنيد و با اتو پرس يا با فشردن اتو دستى روى آن اتو كنيد تا سرد شود و سپس 15 سانتى متر ديگر از آن را به همين ترتيب اتو بزنيد. هنگام اتو كشيدن دكمه هاى پلاستيكى را با قرار دادن يك قاشق مرباخورى روى آنها بپوشانيد تا با برخورد اتوى داغ صدمه نبينند. اگر چيزى مانند پارچه نايلونى بر اثر غفلت به زير اتو چسبيد، تا اتو داغ است آن را با يك حوله مرطوب شده با محلول آب و جوش شيرين تميز كنيد و سپس يك دستمال نخى خشك روى آن بكشيد.

در آخر لازم است بدانيد اگر در سفر هستيد و اتو به همراه نداريد مى توانيد چروك هاى لباستان را با آويختن آن از يك جالباسى در حمام بخار گرفته، باز و صاف كنيد.اگر قصد استحمام نداريد و در فضاى حمام بخار آب كافى براى اين منظور وجود ندارد مى توانيد با دست به لباستان آب بپاشيد و آن را مرطوب كنيد تا چروك ها باز شوند سپس با گرفتن هواى داغ سشوار از فاصله مناسب با لباس، آن را خشك و براى پوشيدن آماده كنيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.