پنجشنبه , ۱۷ آذر ۱۴۰۱

دانستنی های خانه داری

خرد کردن پياز
براي اينکه موقع خرد کردن پياز اشک نريزيد چه بايد کرد؟ هنگام پوست کردن پياز,ساقه هاي جعفري را بجويد يا يک تکه نان يا يک تکه چوب کبريت لاي دندانهايتان قرار دهيد.

رفع بو از ظروف
براي برطرف کردن بوي ظروف کافي است که کمي آب گرم مخلوط با گرد خردل روي آنها بريزيد و بشوييد,بعد با آب ساده شستشو دهيد و خشک کنيد.

ريختن نمک در نمکدان
براي اينکه هيچ وقت نمک در نمکدان شما بر اثر رطوبت به هم نچسبد و به راحتي از نمکدان بيرون بيايد چند دانه برنج در نمکدان بريزيد.

جلوگيري از سوختن شير
براي جلوگيري از سوختن شير در موقع جوشيدن لبهء ظرف را با روغن چرب کنيد.

چگونه نگه داري کردن پنير
بهترين راه براي نگه داشتن پنير,پيچيدن در کاغذ آلومينيومي است.خرده هاي پنير را هيچ وقت دور نريزيد, بلکه با چنگال له کرده و با سس سالاد مخلوط کنيد و روي سالاد بريزيد.در ضمن خرده هاي پنير را مي توانيد روي پورهء سيب زميني هم رنده کنيد و پوره را روي چراغ قرار دهيد تا لذيذتر شود.

چگونه پختن تخم مرغ شکسته
براي اينکه تخم مرغ ترک خورده را در آب بجوشانيد,قبل از اينکه آن را در آب بيندازيد,آهسته و آرام جاي ترک خوردگيهاي آن را آب ليمو يا نمک بزنيد.

چگونه باز کردن در بلوري بطري
هرگاه در بلوري بطري محکم شد يک قطعه پارچهء پشمي را در آب جوش زده و به گردن بطري بچينيد در,آن باز مي شود.

ترک خوردن سيب زميني
براي اينکه سيب زميني هنگام پختن ترک نخورد مقداري کره يا روغن قبل از پختن سيب زميني روي آن بماليد.بدين ترتيب هم طعم بهتر و هم از ترک خوردن آن جلوگيري مي شود.

برطرف کردن بوي پياز از کارد يا چاقو
با بريدن چند هويج بوسيله کارد يا چاقويي که بوي پياز مي دهد منجر به از بين رفتن بوي پياز مي شود.

از بين بردن کرم چوب
براي نابود کردن کرم چوب که وسايل چوبي خانه از قبيل کمد,ميز,صندلي را سوراخ مي کنند,بايد قسمت هايي که کرم سوراخ کرده به مدت دوازده يا پانزده روز متوالي پياز به آن قسمت ها بماليد.

پاک کردن لامپ برق
هر گاه لامپ منزل شما کثيف شد و خواستيد آنرا پاک کنيد يک پوست پياز به آن بماليد بدين صورت لامپ تميز مي شود.

پوست کندن گوجه فرنگي
اگر مي خواهيد گوجه فرنگي را به آساني و بدون آنکه لطمه اي به گوشت آن وارد شود بکنيد,نخست آنرا به مدت يک دقيقه در آب جوش بيندازيد.بدين صورت پوست آن به آساني کنده مي شود.

پوست کندن هويج
آسان ترين راه براي پوست کندن هويج,قرار دادن آنها داخل آب جوش و به مدت ده دقيقه مي باشد.بدين صورت پوست هويج به راحتي کنده خواهد شد.

خوش عطر کردن قند
مقداري از وانيل را در درون ظرفي که قند را در آن قرار مي دهيد بگذاريد بدين صورت قند بوي خوبي خواهد گرفت.

از بين بردن خطهاي مداد رنگي
موقه اي که بچه اي ديوار اتاق را خط خطي کرد بهترين راه براي از بين بردن خطها,استفاده از خاکستر سيگار مي باشد.بدين صورت انگشت خود را به خاکستر سيگار آغشته کنيد و روي خطهاي رنگي بماليد.بدين طريق خط هاي روي ديوار از بين مي رود.

تميز کردن ماهي تابه سوخته
قابلمه يا ماهي تابه اي که غذا در اثر سوختگي به ته آن چسبيده است براي پاک کردن آن مي توان از طريق زير عمل نمود. ابتدا قابلمه را با آب گرم پر کنيد و مقداري نمک به آن اضافه نماييد.بدين وسيله با شستن به راحتي پاک مي شود. اما اگر غذا محکم به ته قابلمه چسبيده,مقداري سرکه در داخل قابلمه ريخته و بجوشانيد.بدين وسيله کاملا پاک خواهد شد.

شستشو دادن قسمت داخلي فلاسک
ابتدا محتوي داخل فلاسک که تفاله چاي مي باشد از آن خارج کنيد و بعدا آنرا با آب گرم شستشو دهيد.براي اينکه سطح داخلي فلاسک به صورت کامل تميز شود مقداري آب گرم در داخل فلاسک ريخته و مقداري مايع ظرفشويي به همراه يک اسکاج در داخل فلاسک بريزيد و در فلاسک را خوب ببنديد و آنرا خوب تکان دهيد تا تميز شود و بعدا آنرا با آب گرم بشوييد.

از بين بردن جرم قوري استيل
براي بردن جرم,قوري را پر از آب کرده و مقداري نيز آب ليمو در داخل آب بريزيد و قوري را روي اجاق بگذاريد تا کاملا بجوشد بدين طريق جرم از بدنه قوري جدا مي شود.

شستشوي بشقابها
ابتدا بشقابها را داخل ظرف بزرگي قرار دهيد و داخل آن ظرف را پر از آب کنيد و سپس مقداري سرکه به آن اضافه کنيد بعد از چند دقيقه سرکه تمام چربي ها را جذب مي کند و سپس مي توانيد بشقابها را بشوييد تا اندک چربي باقي مانده از بين برود.

کپسول آتش نشانی
اگر در منزل تجهیزات اطفای حریق ندارید، در اولین فرصت (مثلاً بلافاصله بعد از خواندن این مطلب) به فکر تهیه یک کپسول آتش نشانی باشید. مطمئن باشید که هزینه آن در برابر پول هایی که برای خرید لوازم بی مصرف دور می ریزید، بسیار ناچیز است.

استفاده بهینه از سبزی خشک
چناچه قصد استفاده از سبزی خشک در غذاها را دارید ، توصیه می کنیم حدود سه –چهار ساعت قبل سبزیها را درون آب سرذد خیس کنید تا بتدریج نرم شده وبه صورت سبزی تازه در آیند .

قابلمه های های صحرایی
چنانچه در پیک نیک قصد کردید در فابلمه ، ماهیتابه یا کتری خود ، روی زغالهای صحرایی غذا درست کنید اما نگران سیاه شدن بیرون ظرف خود هستید ، توصیه می کنیم به پشت ظروف خود کمی خمیر ریش تراشی بمالید .با این تدبیر سیاهی ناشی از دود زغال واجاق به راحتی پاک خواهد شد ، بدون آنکه خراشی به ظروف شما وارد شود .

سرکه ونمک در فنجان چایی
برای شستن لیوانها وفنجانهای شیشه ای خود که براثر خودرن چایی ، کدر وبد منظره شده اند می توانید هفته ای یکبار همه لیوان ها را در محلول سرکه ونمک خیسانده ، بعد شسته وآبکشی نمایید تا درخشندگی روز اول خود را پیدا کنند .

قند ادکلنی
برای خوشبو شدن فضا ومحیط خانه می توانید به روش زیر عمل کنید : در یک نعلبکی کمی ادکلن خوشبو ریخته ویک حبه قند چهار گوش در آن بیندازید ، طوری که ادکلن را خوب جذب کرده وقند خیس شود ، سپس قند را آتش بزنید ووقتی ادکلن تمام شد قند را خاموش کنید . با این تدبیر فضای خانه بسیار معطر خواهد شد .

فساد میوه ها
لابد برای شما هم پیش آمده که وقتی میوه ها را در قسمت جا میوه ای پایین یخچال قرار می دهید بعد از چند روز کم کم شروع به کپک زدن کرده وخراب می شوند .علت آن هم آبی است که بتدریج در جا میوه ای جمع می شود ونیز رطوبت دائمی یخچال . چنانچه یک قطعه اسفنج –چه طبیعی وچه مصنوعی –را در جامیوه ای قرار دهید رطوبت وآبها را جذب کرده ومانع کپک زدگی میشود .

سماور
برای زود جوش آمدن آب سماور،ابتدا آن را تا نیمه از آب پر کنیدو پس از گرم شدن،بقیه آب را به آن اضافه کنید.

شارژ کردن باطري
هميشه قبل از شارژ کردن باطري‌ها، بگذاريد که باطري کاملاً خالي شود اين کار عمر باتري را بيشتر خواهد کرد.

پاک کردن رنگ چغندر از دست
اگر دست‌هاي شما از چغندر و يا کلم قرمز، رنگ گرفته است، به سيب‌زميني خام دست‌هايتان را بماليد.

تميز نگه داشتن ترازو
براي اينکه ترازوي آشپزخانه هميشه تميز بماند، در هنگام استفاده بر روي کفه ي ترازو، نايلون محافظ بکشيد تا ديگر نيازي به شست وشوي بعدي نباشد.

پاک کردن لکه ي ميوه از دست
براي پاک کردن لکّه‌هاي ميوه يا توت سياه از دست‌هايتان، از کمي ماست يا آب ليموترش تازه کمک بگيريد.

رفع بوي سيگار
براي جلوگيري از به جاماندن بوي سيگار، يک کاسه ي کوچک سرکه را در گوشه‌اي از اتاق قرار دهيد و يا هميشه جاسيگاري را با کمي جوش‌شيرين پر کنيد. اين کار از نيم سوزشدن ته سيگار هم جلوگيري مي‌کند.

پاک کردن لکه ي چربي از چوب
پودر تالک را با الکل متيليک به صورت يک خمير مرطوب درآورده و با قلم مو روي لکّه بماليد و بگذاريد تا خشک شود. سپس روي آن را ب‌ساييد.

نگه‌داري از وسايل چوبي
براي نگه‌داري از وسايل چوبي، از مخلوط تربانتين، روغن بزرک و سرکه استفاده کنيد.

تميز کردن جلد چرمي کتاب
براي پاک کردن جلد چرمي کتاب قديمي با ارزش، مي‌بايست پارچه ي ‌کتاني را به شير آغشته کرده و به آرامي روي جلد کتاب بماليد. سپس با يک پارچه ي خشک و نرم آن را پاک کنيد.

تميز کردن گلدان
لبه باريک گلدان را پر از آب کنيد و چند قرص پاک‌کننده ي دندان مصنوعي را درون آن بيندازيد.

حالت دادن به موي عروسک
اگر عروسک کودک شما موهايش بي‌حالت شده، بر روي شانه کمي از کرم پاک کننده ي صورت بزنيد و به آرامي موها را دسته به دسته شانه کنيد. موهاي عروسک شما بار ديگر خوش حالت مي‌شود.

مطبوع کردن فضاي اتاق
چند قطره اسانس روغن معطر را به دستگاه بخور اضافه کنيد. تا فضاي اتاق شما خوشبو و مطبوع شود.

باز کردن گرفتگي دستشويي
براي زدودن چربي‌هايي که راه آب دستشويي را مسدود کرده، يک فنجان آب نمک و يک فنجان جوش‌شيرين را در فاضلاب ريخته و روي آن يک قابلمه آب جوش بريزيد. چربي بلافاصله حل شده و راه آب باز مي‌شود.

پاک کردن اثر چربي از روکش چوبي
بر روي لکّه‌ها پودر تالک بپاشيد و روي آن را با دو ورقه دستمال کاغذي بپوشانيد و با نوک يک اتوي گرم به آرامي روي سطح مورد نظر فشار دهيد. اثر چربي به دستمال منتقل مي‌شود.

پاک کردن دوده از آجرهاي شومينه
يک لايه ي نازک سرکه ي غليظ را روي آجرها بماليد، سپس کاملاً با آب تميز کنيد و سطح آجرها را با اسفنج پاک کنيد.

جلا دادن اشیای نقره‌ای
نقره، فلزی گران قیمت است و پاکیزه کردنش اهمیت بسیار دارد. به یاد داشته باشید که پوشیدن دستکش پلاستیکی یا نخی به هنگام تمیز کردن آلات نقره‌ای و نیز به هنگام استفاده از آنها خود سبب برّاق شدن این اشیا می‌شود. به علاوه، خودتان می‌توانید مادّه‌ای معجز‌‌آسا برای تمیز کردن وسایل نقره‌ای بسازید. با آب و جوش‌شیرین خمیری تهیه کنید و آن را روی وسیله ی‌ نقره‌ای بمالید. سپس آن را با آب بشویید و با پارچه ی نخی خشک کنید. برای لکّه زدایی نقره نیز مقداری جوش‌شیرین روی پارچه‌ای نمناک بپاشید و روی نقره آن قدر بکشید تا لک از میان برود. در نهایت آن را آب بکشید و خشک کنید.

پاک کردن وسایل چوبی رنگ شده
یک چهارم فنجان آمونیاک و چهار لیتر آب ‌گرم را مخلوط و با آن سطح مورد نظر را تمیز کنید. اگر آمونیاک در دسترس ندارید یک چهارم فنجان مایع ظرفشویی را در چهار لیتر آب گرم بریزید و از این محلول برای تمیز کردن سطوح چربی رنگ شده استفاده کنید.

تمیز کردن مبلمان
برای شستن و تمیز کردن پارچه مبلمان، یک فنجان مایع ظرفشویی یا رختشویی را با یک فنجان آب گرم مخلوط کنید و خوب هم بزنید تا کاملاً کف کند. سپس به کمک پارچه یا برسی نرم، به آرامی کف را روی قسمت کوچکی از مبل امتحان کنید. اگر رنگ آن قسمت عوض نشد و در عین حال تمیز‌تر به نظر رسید، با مقدار کافی از این محلول تمام مبلمان را تمیز کنید و در پایان روی سطوح، دستمال خشک بکشید.

تمیز کردن شیشه حمام
برای تمیز کردن در شیشه‌ای حمام از اسفنج آغشته به سرکه کمک بگیرید.

باز کردن سوراخ‌های دوش حمام
سردوشی را چند ساعت در سرکه ی خالص قرار دهید تا رسوبات آن از بین برود.

تمیز کردن پرده ی حمام
برای پاک کردن کپک پرده ی حمام، پرده را در مخلوط آب و صابون گرم بخیسانید. سپس آن را آبکشی کنید و روی پرده را آب لیموترش بمالید و در آفتاب خشک کنید.

تمیزکننده ی وان حمام
اگر سطح وان حمام جرم گرفته و پاک کردنش دردسر دارد و از محلول‌های شیمیایی هم نمی‌توانید استفاده کنید، این روش را به کار بگیرید؛ مقداری سرکه روی اسنفج بریزید و با آن محل مورد نظر را مالش دهید. سپس پودر جوش‌شیرین را روی سطح بریزید و با اسنفجی مرطوب بمالید. در پایان، آن را با آب تمیز بشویید تا به نتیجه ی دلخواه برسید.

شستن پرده ی حمام در لباسشویی
اگر می‌خواهید پرده ی حمام را در ماشین لباسشویی بشویید. ابتدا حلقه و آویزهای آن را باز کنید. سپس به جای پودر ماشین لباسشویی از یک پیمانه جوش‌شیرین کمک بگیرید. تا پرده تمیز و شفاف شود. هرگز از مرحله ی خشک کن استفاده نکنید، بلکه پرده را خیس و آویزان کنید.

طلا و جواهر
طلا و جواهر، پس از استفاده طولانی مدت در اثر مجاورت با بدن کثیف شده و دیگر رنگ و جلای اولیه ی خود را از دست می‌دهد. یکی از راحت‌ترین روش‌های شست وشوی آنها، خیساندن این زینتی‌های ارزشمند درون کاسه‌ای حاوی محلولی از آب و مایع ظرفشویی است. گرم بودن آب برای زدودن چربی‌ها ضروری است.

تمیز کردن طلا
شما می‌توانید طلاهای خود را چند دقیقه‌ای در محلولی از آب و مایع ظرفشویی و یا پودر لباسشویی قرار دهید و محلول را به همراه طلای داخل آن بر روی اجاق گاز، جوش بیاورید به این صورت جرم‌هایی که در لابه‌لای طلاها و جود دارند به راحتی خارج می‌شود. لازم به ذکر است این روش برای شست وشوی جواهرات توصیه نمی‌شود. پس از خروج طلاها و یا جواهرات از محلول‌ها، آنها را با برسی کوچک یا مسواک تمیز کنید؛ سپس آنها را آبکشی کرده و بر روی حوله‌ای قرار دهید. برای خشک کردن سریع طلاها و جواهرات از سشوار استفاده کنید.

براق کردن طلا و جواهر
برای براق کردن طلا و جواهر پس از خشک کردن دو روش وجود دارد: 1- مقداری خاک ارّه از نجاری‌ها تهیه کرده و طلا و جواهرات را درون خاک اره فرو کنید. سپس با خاک ارّه سطح آنها را مالش دهید. پس از پاک کردن طلا و جواهر از خرده‌های چوب، شفافیت و برق چشم‌گیری را مشاهده می‌کنید. 2- روش دوم استفاده از چرم و یا پاراچه ی نخی است. با مالش دادن یکی از آنها بر روی سطح طلا، برق و جلای خاصی ایجاد می‌شود.

تمیز کردن جواهرات بدل
برای تمیز کردن جواهرات قلّابی و به اصطلاح اتمی از جوش‌شیرین استفاده کنید. به این صورت که مقداری جوش‌شیرین را بر روی سطح نمناک برس مسواک ریخته و آن را به آرامی بر روی جواهرات مذکور بمالید تا براق شود.

دشمن طلا و جواهر
اگر رفتن به استخر و شنا کردن جزء برنامه‌های شماست پیش از ورود به آب، طلا و جواهر خود را بیرون آورید؛ زیرا کلر درون آب از دشمنان طلا و جواهر شماست. مواد شوینده ی قوی که موقع استفاده از آنها باید دستکش استفاده کرد هم، از دشمنان طلا و جواهر شماست.

نگه‌داری از طلا و جواهر
برای حفظ و نگه‌داری از طلا و جواهر آنها را در جعبه‌های خود قرار دهید و یا دفترچه‌ای پارچه‌ای درست کرده و طلاهایتان را با سنجاق قفلی در آن دفترچه پارچه‌ای وصل کنید. سپس دفترچه را تا کرده و در مکان امن نگه‌داری کنید.

جلوگیری از گره خوردن زنجیر گردن
برای جلوگیری از گره خوردن زنجیرهای اضافی که به گردن نمی‌اندازید، آنها را با قفل بسته نگه‌داری کنید. در صورتی که زنجیر گردن شما، گره خورد، آن را بر روی سطح لیز و صیقلی قرار داده و مقداری روغن بچه بر روی محل گره بریزید. سپس با یک سوزن کلفت سعی در بازکردن گره موجود کنید.

تمیز کردن سنگ فیروزه
سنگ فیروزه از جمله سنگ‌هایی زینتی و با ارزش است که به علت خلل و فرج‌های زیادی که درون آن وجود دارد، نباید آن را با آب ‌شست. بنابراین آن را با پارچه‌های نخی و یا چرم جلا دهید.

تمیز کننده جواهر
یک چهارم پیمانه آمونیاک، یک چهارم پیمانه مایع ظرفشویی و سه چهارم پیمانه آب را با هم مخلوط کنید. جواهرات خود را در این مایع بخیسانید. پس از نیم ساعت با یک مسواک نرم روی سطوح جواهر را تمیز کنید. فراموش نکنید که فرمول مذکور برای تمیز کردن جواهرات بدل مناسب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.