دوشنبه , ۷ آذر ۱۴۰۱

فضیلت علم تعبیر خواب

بدان که علم تعبیر علمی شریف و بزرگ است و حق تعالی، این علم را به یوسف صدیق آموخت.

ابن عباس گوید: اول چیزی از نبوت که ایزد تعالی به حضرت محمد (ص) عطا نمود، این بود که فرشته مقرب او را در خواب گفتی: «بشارت باد تو را که حق تعالی از جمله انبیاء، تو را برگزید و خاتم انبیاء گردانید.» چون حضرت از خواب بیدار شد، این خواب را با خدیجه (ع) گفت و خدیجه گفت: «دل خوش دار که از این خواب خیر و اقبال یابی.»

در خبر آمده است: این علم معجزه حضرت یوسف (ع) بود و علمی که معجزه پیامبران است، به یقین علم شریف و بزرگی است. بعضی از انبیاء را، نبوت به خواب کرامت گشته. هشام بن عروه از پدر خویش نقل می کند: «خواب بشارت است از خداوند، مردم صالح را». و در خبر است از ابوذر که پیامبر (ص) فرمود: «خوابِ مردم صالح جزئی است از چهل و شش جزء پیغمبری». همینطور از عبدالله عباس و او از سلیمان که فرمود: «خواب وحی است از خدای تعالی بر بنده مومن که او را از خیر و شری که به او خواهد رسید آگاهی دهد، پیش از آن که آن خیر و شر به او رسد.» ابوذر رحمه الله گوید: گروهی از یاران پیامبر، پیش او آمدند غمناک و گفتند: یا رسول الله، بر تو از آسمان، وحی آمدی و تو ما را از کارها خبر دادی، امّا (عَیاذاً بِاللهِ) اگر اجل تو را فرا رسد، چه کسی ما را خبر دهد و بی اخبار، کارهای دین چگونه دانیم. پیامبر (ص) فرمودند: «بعد از وفات من، وحی منقطع می شود، ولی مبشّرات منقطع نگردد.» یاران عرض کردند: «مبشّرات چه باشد»؟

پیامبر (ص) فرمودند: «مبشرات خواب های پسندیده بود که انسان صالح بیند و یا کسی از برای او بیند». و از سلمان مروی است که گفت: از رسول خدا شنیدم که با یاران خود گفت: «چون کسی از شما خواب های پسندیده بیند، باید که خدای تعالی را سپاس گوید و با دوستان و مؤمنان همی گوید. ولی اگر خواب ناپسند بیند، باید چند مرتبه بگوید: «اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشّیْطانِ الرّجیم»، و از شرّ شیطان پناه به حق تعالی برد و آن خواب را با هیچ کس نگوید، تا از آن هیچ ضرر و گزندی به او نرسد.» درخبر است از امیرالمومنین (ع) که فرمود: «چون مؤمنی خوابی بیند، باید تعبیر آن را بداند، تا از خواب خوب بهره نیکو گیرد و از خواب بد حذر کند، به دعا و عبادت و صدقه دادن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.