یکشنبه , ۳ مهر ۱۴۰۱

انواع خواب

خواب و رویا:هر کدام از ما هنگام خواب،رویاهایی را مشاهده می نمائیم این رویاها انواع مختلف دارند:

۱٫ خوابهایی که از افکار روزانه ما سرچشمه می گیرند و در واقع بازتاب زندگی روزانه ما در عالم خواب هستند.مثلا اگر با کسی درباره موضوع مهمی سخن گفته ایم،شب هنگام در عالم خواب درباره همان موضوع چیزهایی را مشاهده می کنیم.

۲٫ خوابهائی که صحنهای آشفته و بی اساسند.

۳٫ خوابهائی که از ضمیر ناخودآگاه ما سرچشمه می گیرند.

۴٫ خوابهائی که خبر از حوادثی در زمان آینده می دهند یا مکانهایی در عالم خواب دیده می شود که قبلا اطلاعی از آنها نداشته ایم.

گاهی این حوادث چنانند که شخص کوچکترین سابفه ذهنی نیز درباره آنها ندارد به طوریکه بعد از بیدار شدن از خواب،آن را باور نکرده و به خواب خود اعتنا نمی کند.اما بعد از گذشت مدت زمانی کم و بیش طولانی،همان حادثه با تمام جزئیات خود به وقوع می پیوندد و شخص را به شگفتی وا می دارد.
اگر تعداد این قبیل خوابها اندک بود،این احتمال وجود داشت که بتوان آنها را تصادفی دانست (اگر چه پاره ای از این قبیل رویاها چنان دقیقند که هرگز نمی توان آنها را تصادفی دانست)ولی تعداد این خوابها چنان فراوان است که نمی توان با بی اعتنایی از کنار آن گذشت و احیانا با تفسیرهای سطحی،خود را از درک حقیقت محروم ساخت.این قبیل خوابهامعروف به ((رویاهای صادقانه)) اند و شاید هریک از ما در خود یا اطرافیان خود نمونه های فراوان و در عین حال حیرت انگیزی از آن را دیده باشیم.
نمونه هائی از رویاهای صادقانه را در قرآن و در ماجرای حضرت یوسف(ع)و حضرت ابراهیم(ع)ذکر نموده است.همچنین قرآن درباره تعلیم((علم تعبیر خواب))به حضرت یوسف(ع)سخن گفته است که دلیلی دیگر بر اصالت رویاهای راستین از دیدگاه قرآن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.