سه شنبه , ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

چرا زیاد می خوریم؟

1100 چرا زیاد می خوریم؟

در گذشته‌های نه‌چندان دور چاقی یک ارزش محسوب می‌شد.چاقی نشانه قدرت بود طوری که افراد لاغر دچار احساس حقارت و اعتماد به نفس پایینچرا زیاد می خوریم؟ بودند. در زمان حال نیز بعضی از افراد دیدگاهی این چنینی دارند و افراد لاغر را به دید یک بیمار می‌بینند. واقعیت این است نه تنها لاغری مفرط بلکه پرخوری نیز به عنوان اختلالات روان‌شناختی محسوب می‌شود.

در این‌جا تنها به بحث در مورد علل پرخوری روانی می‌پردازیم و کم‌خوری مرضی را به بحثی دیگر واگذار می کنیم.
در یک کلام از نظر روانکاوی پرخوری و چاقی مفرط یکی از نشانه‌های وجود اضطراب است. حتما شما هم از بعضی افراد چاق شنیده‌اید که به هنگام عصبانیت و ناراحتی به سراغ غذا می‌روند و وقتی متوجه می‌شوند چقدر خورده‌اند که دیگر غذایی در ظرف باقی نمانده است. کاملا واضح است که افراد مختلف با توجه به خصوصیات شخصیتی، موقعیت خانوادگی، نوع تربیت و تعاملات خود با اطرافیان روش‌های متفاوتی را برای مقابله با بحرانها و موقعیت‌های استرس‌زای زندگی بر می‌گزینند. اگر شیوه تربیتی به گونه‌ای باشد که در کودکی مورد تحقیر، طرد و سرکوبی واقع شده‌اند در مقابله با موقعیت فشارزای محیطی در بزرگسالی روش‌های نامناسب و مرضی را انتخاب می‌کنند. یکی از روش‌های بسیار متداول و راحت برای برخورد با این موقعیت پرخوری است.

افراد پرخور هنگام مواجهه با مشکلات به غذا پناه می‌برند همانطور که بعضی به مواد مخدر پناه می‌برند. این‌گونه پناه بردن‌ها، در میان افرادی بیشتر رایج است که همیشه احساساتشان خصوصا احساسات منی چون خشم –پرخاشگری و نفرت خود را سرکوب کرده‌اند. پس در ذهن ناهوشیار آنها غذا کاهش تنش و اضطراب می‌کند.
این امر به ویژه در مورد افراد وسواسی که از افکار موذیانه و پیش رونده وسواسی در عذاب هستند زیاد دیده می‌شود. فرد برای این‌که حتی به طور موقتی از اضطراب ناشی از افکار وسواسی، رها شود خود را با غذا سرگرم می‌کند. این افراد در روابط خود هر گاه دچار اختلاف نظر یا مشاجره‌ای شوند و قادر نباشند احساس واقعی خود را ابراز کنند (مثل خشم) به‌طورحتم اضطراب شدید را تجربه خواهند کرد و برای چاره‌ و رهایی از این تنش است که بعضی به پرخوری روی می‌آورند. پرخوری سوپاپ اطمینانی است تا در امان بمانند و اضطراب، آنها را از پا در نیاورد.

منبع: خانواده سبز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.