دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

پوکی استخوان در زنان شیرده

images2112 پوکی استخوان در زنان شیرده

تراکم استخوانی در مادران شیرده کم می شود ولی این وضعیت دائمی نیست و با تکمیل دوران شیردهی استخوان ترمیم می شود.

در مرکز تحقیقات تغذیه کودکان در دانشکده پزشکی هاستون به بررسی این مسأله پرداخته شده است. در یک بررسی تغییرات استخوانی ۷۶ مادر تازه زایمان کرده در طول ۲ سال ثبت شده است، که نیمی از آنها تغذیه با شیر مادر و بقیه تغذیه با شیر خشک را انتخاب کردند.

تحقیقات قبلی نشان داده بودند که شیردهی موجب کاهش تراکم استخوانی می شود که خطر بروز پوکی استخوان را افزایش می دهد. در حقیقت ۴ تا ۶ درصد کاهش تراکم استخوانی در مهره های کمر حاصل می شود زیرا مادر شیرده هر روز حدود ۲۱۰ میلی گرم کلسیم از طریق شیر از دست می دهد. تحقیق اخیر هم همین مطلب را تأیید می کند ولیکن ادامه تحقیقات نشان داد،
مادرانی که شیردهی را تا ۹ ماهگی ادامه داده اند، تراکم استخوانی آنها نسبت به زمانی که تازه زایمان کرده بودند ۳ درصد بیشتر شده و با ۲ سال شیردهی کامل ، تراکم استخوانها به مرور افزایش یافته و به حالت اولیه باز می گردد.

اگرچه تراکم استخوانی در مادرانی که با شیر خشک کود کشان را تغذیه کرده بودند تغییری نداشت و کاسته نشد ولیکن عقیده محققین بر این است که این کاهش خفیف و افزایش مجدد تراکم استخوان با شیردهی موجب محکم ترشدن استخوان مادرمی شود.
البته باید توجه داشت مادر شیرده ، روزانه به ۳ لیوان لبنیات مقداری بادام و سبزیجاتی چون اسفناج و جعفری و نعناع و کرفس و کلم نیاز دارد تا ۱۰۰۰ میلی گرم نیاز کلسیم او تأمین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.