سه شنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

ویژگی های عینک آفتابی استاندارد

images1511 ویژگی های عینک آفتابی استاندارد

عینک آفتابى براى جلوگیرى ازصدمه دیدن چشم هاست نه براى اینکه روى سر و زیر چانه قرار بگیرد. به هر حال این واقعیت غیرقابل انکار است که بیش از ۸۰ درصد افرادى که عینک آفتابى مى خرند نه به قصد حفاظت چشم از آفتاب که به قصد پیروى از مد، عینک انتخاب مى کنند و استفاده از عینک هاى نامناسب و غیراستاندارد مى تواند عوارض بسیار بدى براى چشم به همراه داشته باشد.

یک عینک آفتابى مناسب باید واجد چند ویژگى باشد که از سوى انجمن اپتومترى آمریکا تعریف شده است.
۱) شیشه هاى عینک باید ۱۰۰ـ۹۹ درصد اشعه ماوراى بنفش خورشید را جذب کند.
۲) به میزان ۹۰ـ۷۵ درصد از شدت نور مریى بکاهد. خود انجمن اپتومترى آمریکا اعلام کرده که عمده عینک هاى مد روز فاقد این ویژگى هستند.
۳) باعث تغییر ماهیت نور و تصاویر نشود.
۴) شیشه ها باید خاکسترى، سبز یا قهوه اى باشند که رنگ خاکسترى ارجحیت دارد.
همچنین عینک آفتابى باید کل فضاى چشم و اطراف محوطه قرارگیرى چشم در صورت را در بر بگیرد. مطالعات نشان داده است که اشعه ماوراى بنفش از اطراف قاب عینک هاى آفتابى کوچک با شیشه هاى گرد عبور کرده و به چشم مى رسند.

اشعه ماوراى بنفش مى تواند شانس ابتلا به بیمارى هاى خطرناک چشمى نظیر آب مروارید، تحلیل رفتگى و آسیب به شبکیه و حتى آفتاب سوختگى چشم شود. پوست اطراف چشم نیز نسبت به نور آفتاب و سوختگى به شدت حساس است.

شیشه برخى از عینک هاى آفتابى براى بهبود کیفیت آنها مات هستند ولى این شیشه هاى مات توسط انجمن چشم پزشکى آمریکا توصیه نمى شود. براى تشخیص اینکه شیشه عینک کیفیت مطلوبى دارد در اینجا یک راه ساده عنوان مى شود. عینک را در فاصله اى صحیح از چشم بگیرید و از داخل آن با یک چشم بسته به یک جسم مربع یا مستطیل شکل نگاه کنید. عینک را آرام از یک ضلع به ضلع دیگر و سپس از بالا به پایین حرکت دهید. اگر خطوط آن جسم مثلاً کاشى کف اتاق راست و مستقیم بودند، عینک عدسى هاى خوبى دارد. اگر خطوط منحنى شدند (به خصوص درمرکز عدسى) عینک دیگرى را امتحان کنید. توجه داشته باشید که رنگ شیشه ها مطلقاً ربطى به کیفیت آنها ندارد.

برخى از عینک هاى آفتابى شیشه هاى آیینه اى دارند. این شیشه ها گرچه به خوبى شدت نور مریى را کاهش مى دهند ولى الزاماً قادر به جذب کامل اشعه ماوراى بنفش نیستند.

گرچه اشعه ماوراى بنفش به طور کلى پدیده مضرى است ولى افرادى که مبتلا به بیمارى هاى شبکیه چشم هستند باید مراقبت بیشترى از چشم هاى خود به عمل آورند. این افراد باید به عنوان یک اقدام احتیاطى هر زمان که از خانه خارج مى شوند عینک آفتابى به چشم داشته باشند.

اما حتى بهترین عینک هاى آفتابى هم در برخى موارد نمى توانند از چشم حفاظت کنند.نگاه کردن به نور جوشکارى، نورهایى که به طور مصنوعى پوست را برنزه مى کنند، انعکاس نور در برف و نگاه کردن مستقیم به خورشید به خصوص هنگام کسوف از مواردى هستند که حتى با وجود استفاده از عینک آفتابى به چشم آسیب مى رسانند. براى محافظت چشم از آسیب هاى این نورها باید با چشم پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.