جمعه , ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

نگاهی به خطرات استفاده از پستانک برای کودکان

images1011 نگاهی به خطرات استفاده از پستانک برای کودکان

خبرگزاری ایرنا : نهادهای بهداشتی بین‌المللی و داخلی از سال‌ها پیش با استناد به پژوهش- های علمی از تغذیه با شیر مادر به عنوان یک روش عالی و برتر تغذیه برای شیر خواران دفاع می‌کنند.

اگر چه بسیاری از مادران باآگاهی از مزایای تغذیه با شیر مادر و با اعتماد به توانایی خود به شیردهی روی آورده‌اند،اما برخی دیگر نیز با مشکلاتی در شیردهی مواجه می‌شوند که اگر مورد حمایت و کمک قرار نگیرند، موفق نخواهند بود.

بر اساس شواهد و مدارک موجود،یکی از علل عدم موفقیت مادران در شیردهی و قطع زودرس تغذیه با شیرمادر،عادت دادن نوزاد به استفاده از بطری مخصوص شیرخوری و پستانک است.

برخی مادران پس از ترخیص از بیمارستان و برخورد با کوچک‌ترین مشکل در شیر دهی، به علت نداشتن اعتماد به نفس و یا توصیه اطرافیان، تغذیه کودک با شیر کمکی به وسیله بطری را آغاز می‌کنند و یا برای آرام کردن شیرخوار به جای در آغوش گرفتن او، پستانک در دهانش می‌گذارند.

تغذیه نوزاد با استفاده از بطری شیر و یا عادت دادن او به مکیدن پستانک سبب می‌شود تا میل مکیدن شیرخوار ارضا شده و در نهایت به قطع شیردهی توسط مادر بیانجامد که با مخاطرات زیادی برای نوزاد همراه است.

برخی پژوهش‌های صورت گرفته ثابت کرده است که استفاده از پستانک احتمال ابتلای نوزاد به عفونت گوش میانی را بیش از ‪۵۰‬افزایش می‌دهد.

آمارهای مراجع رسمی حاکی است که هم اکنون ‪۲۷/۸‬درصد از شیرخواران در ایران با استفاده از بطری شیر تغذیه می‌شوند و ‪۱۳‬درصد نیز از پستانک استفاده می‌کنند.

دکتر” سوسن ناصری “، استاد دانشگاه علوم پزشکی و متخصص تغذیه در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت:نتایج مطالعات نشان می‌دهد، گرچه استفاده از پستانک در کوتاه مدت ممکن است سبب آرامش شیرخوارشود، اما به دلیل عدم تمایل به مکیدن و تحریک پستان و کاهش برداشت شیر، موجبات قطع تغذیه با شیر مادر را فراهم می‌کند.

وی افزود:همچنین مطالعه دیگری نشان داده که احتمال قطع شیردهی توسط مادرانی که نوزادشان را به مکیدن پستانک عادت می‌دهند چهار برابر بیشتر از مادرانی است که این عادت در نوزادشان وجود ندارد. استفاده می‌کنند،احتمال قطع شیر مادر در شش ماهگی چهار برابر بیشتر بوده‌است.

دکتر ناصری با بیان اینکه عفونت گوش میانی (گوش درد) از جمله معضلات استفاده از پستانک است ، اظهار داشت:مصرف پستانک سبب افزایش خطر عفونت گوش میانی در شیر خواران می‌شود،به طوری که در سن سه تا‪ ۱۸‬ماهگی شیر- خوارانی که از پستانک استفاده نکرده‌اند ‪۳۳‬درصد کمتر از سایرین دچار عفونت گوش شده‌اند.

وی، عفونت قارچی دهان، برفک و پوسیدگی دندان را از دیگر عوارض پستانک برشمرد و گفت: پستانک سبب حرکات غیرطبیعی و تداخل در رشد طبیعی فک و دهان شده و در نتیجه موجب رشد دندانی نامناسب و چفت نشدن دندان‌ها می‌شود.

دکترناصری، با بیان اینکه اثرات نامطلوب پستانک برشیرخواران، دایمی است،افزود:اصلاح پیامدهای آن در مراحل بعدی زندگی به علت آنکه تکامل عضله تحت تاثیر قرار می‌گیرد، بی‌نهایت مشکل است.

وی تصریح کرد:این امر باعث می‌شود کودک شیر مادر را کمتر مصرف کند که بر هوش او نیز اثرسوء داشته و باعث مشکلات عصبی رفتاری می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.