سه شنبه , ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

موسیقی و نقش بیماری زایی آن

images176 موسیقی و نقش بیماری زایی آن

برخلاف آنچه تاکنون از نقش شفابخشی موسیقی گفتیم، برخی از موسیقی ها هستند که با توجه به مرکز موسیقی در مغز که هم مکان با بخش احساس است بر روی روح انسان تاثیر منفی می گذارد که دو نمونه از آنها و نتیجه تحقیقاتی که دربار آنها شده بیان می شود.

* موسیقی تند و نقش آن در ایجاد رفتار پرخاشجویانه

یک مطالعه در آمریکا، این باور عمومی را که گوش کردن به موسیقی تند و خشن بدون ایجاد هیچ تاثیر مضری به تخلیه عواطف و احساسات منفی کمک می کند، رد می نماید.

پژوهشگران دانشگاه ایالتی آیوا و بخش خدمات انسانی تگزاس بر روی بیش از ۵۰۰ دانشجو که به هفت آواز تند توسط هفت هنرمند و ۸ آواز ملایم توسط هفت هنرمند دیگر گوش کرده بودند آزمایشهایی انجام داده شد.

در این مطالعه برای ارزیابی احساسات و افکار پرخاشجویانه، از دانشجویان آزمونهای مختلف روانشناسی گرفته شد.

نتایج بدست آمده نشان داد موسیقی تند بدون آنکه تحریک یا تهدیدی وجود داشته باشد احساسات خصمانه را افزایش می دهد.

* موسیقی بسیار بم و نقش آن در ایجاد غم و ناامیدی

دانشمندان انگلیسی در یک آزمایش نشان دادند صداهای بسیار بم و غیرقابل شنیدن برای انسانها، موسوم به مادن صوت (Infrasound)، موجب بروز حالات غیرطبیعی از قبیل اضطراب، نگرانی، غم شدید و ناامیدی در افراد می شوند.

دکتر ریچارد لرد از آزمایشگاه ملی فیزیک انگلیس برای بررسی تاثیر صداهای غیرقابل شنیدن بر افراد، آزمایشی ترتیب داد.

در این آزمایش لرد و همکارانش در یک سالن بزرگ اجرای موسیقی زنده، قطعاتی از موسیقی را برای ۷۵۰ شنونده پخش کردند و بدون اطلاع شنوندگان، در لابه لای برخی از این قطعات به کمک یک فلوت هفت متری اصوات بسیار بم و غیرقابل شنودی تولید کردند و سپس از شنوندگان خواستند تا واکنش خود به این قطعات موسیقی را بیان کنند.

با وجود اینکه شنوندگان نمی دانستند در کدامیک از قطعات موسیقی اصوات مادون صوت گنجانده شده، اما ۲۲ درصد از آنها با اشاره به قطعات موسیقی حاوی صداهای غیرقابل شنود، بیان کردند که در هنگام شنیدن این قطعات دچار احساسات غیرعادی شده اند.

این احساسات غیرعادی عبات بودند از احساس ناآارمی و اندوه، ناامیدی شدید، نگرانی و اضطراب، تنفر و همچنین احساس ترس.

صداهای مادون صوت به طور طبیعی و در هنگام وقایعی نظیر طوفان، وزش باد و تغییرات الگوهای آب و هوایی و همچنین برخی انواع زلزله نیز تولید می شوند.

دانشمندان عقیده دارند که چنین اصواتی ممکن است به طور طبیعی در برخی مکانها و خانه ها نیز تولید شود که در پی آن ساکنین چنین مکانهایی ناخودآگاه احساس ترس و نگرانی می کنند و این احساسات خود را به وجود روح و یا مسایلی از این قبیل، نسبت می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.