شنبه , ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

در مورد بیماری وبا بیشتر بدانیم!

وبای التور یک بیماری حاد اسهالی است که عامل آن ویبریوکلرا یا التور است که منحصرا انسان را مبتلا می‌کند.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)‌ منطقه مرکزی، این بیماری به شدت مسری است که با شروع ناگهانی اسهال جهنده، بدون فشار و آبکی همراه بوده و به دنبال آن استفراغ، کم آبی سریع، گرفتگی ماهیچه‌ها و کم شدن ادرار را در پی دارد.

میزان کشندگی بیماری در صورت عدم جایگزینی سریع مایعات و الکترولیت بدن، ۴۰ تا۳۰ درصد است.

دوره پنهانی وبا از چند ساعت تا ۵ روز بوده و به طور معمول ۲ تا ۱ روز است.

شدت علائم بیماری، به سرعت و مدت از دست رفتن مایعات بستگی دارد . وبا دارای سه مرحله است؛ مرحله تخلیه‌ای که بیمار ناگهان دچار اسهال شدید، بدون درد و آبکی می‌شود و به دنبال آن استفراغ روی داده و مدفوع نمای آب برنجی دارد.

همچنین به دلیل کم آبی بدن، بیمار در مرحله کلاپس قرار می‌گیرد که با پایین افتادن فشار خون، نبض ضعیف، شکم فرورفته، دست و پای سرد، قطع ادرار و … نمایان می‌شود.

در مرحله بهبودی، چنانچه مایعات بدن بیمار جبران شود، فشار خون بیمار رو به افزایش رفته و علائم حیاتی نرمال شده و بیمار از مرگ حتمی نجات می‌یابد.

انتقال وبا از انسان به انسان از راههای زیر صورت می گیرد؛ آب آلوده به مدفوع ( منابع آب بدون نظارت ) شامل استخرها، مواد آشامیدنی و خوراکی آلوده می‌باشد.

بنابراین گزارش سریع موارد بیماری وبا به مراکز ذیصلاح از مهمترین عوامل پیشگیری است چرا که نتیجه آن بیماریابی زودرس در جامعه و درمان سریع در مورد بیماری خواهد بود.

تامین آب سالم و تصفیه شده، دفع بهداشتی فاضلاب، بهداشت خوراکی‌ها و آموزش بهداشت به عنوان موثرترین روش پیشگیری به شمار می‌رود.

برای درمان وبا، باید به سرعت اقدام به درمان بیمار کرد. بیمارانی که کم آبی متوسط دارند باید با مایع خوراکی درمان شوند.

در موارد کم آبی شدید، دادن مایعات از طریق وریدی بوده و باید در صورت امکان به نزدیکترین مرکز درمانی یا بیمارستان منتقل شوند و در راه رسیدن به بیمارستان مایعات خوراکی به آنها داده شود که میزان مایعات و الکترولیت‌ها توسط پزشک محاسبه و به بیمار تزریق می‌شود.

بهتر است، قبل از غذا و پس از رفتن به دستشویی دستهای خود را با آب و صابون به خوبی بشویید. از مصرف مواد غذایی، آب میوه و نوشیدنی‌های ارائه شده در بیرون از منزل و به خصوص غذاهای ارائه شده توسط فروشندگان دوره گرد جدا خودداری کنید. قبل از مصرف میوه‌ و سبزیجات حتما آنها را ضدعفونی کنید. درصورت عدم دسترسی به آب سالم و تصفیه شده حتما آنها را بجوشانید.

بدون تجویز پزشک از مصرف قرص‌های ضد اسهال به هر نحو خودداری کنید.

برای ضدعفونی کردن میوه و سبزیجات بهتر است، یک قاشق چای خوری ( ۲گرم ) پودر پرکلرین در ده لیتر آب را حل کرده و سبزیها و میوه‌های شسته شده را در آن قرار داد و پس از۱۵ الی ۲۰ دقیقه مجددا آنها را آبکشی کرد.

برای درمان این بیماری می‌توان محتوی بسته‌های ORS را در یک لیتر آب آشامیدنی حل کرد. این محلول باید همه روزه به صورت تازه و در مدت ۲۴ ساعت مصرف شود و محلول نیز نباید جوشانده شود. در مکانهایی که دسترسی به ORS مقدور نیست، مخلوط ساده‌ای از نمک طعام به مقدار۵ گرم و شکر به میزان۲۰ گرم در یک لیتر آب آشامیدنی حل شده را می توان تا بدست آوردن ORS مصرف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.