دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

چرا فرشته نمى تواند پیامبر باشد؟

گرچه همه فرشته هاى حق ، رسالت الهى دارند اما نمى توانند پیامبر باشند.
بر خلاف عده اى از مشرکان که اعتقاد داشتند، پیامبر باسد فرشته باشد؛ زیرا آنها بر ایـن عقیده بودند که اگر نبوت ، حق باشد یا باید خود فرشته پیامبر شود و یا شخص صـاحـب مـال مـقـام . و اسـتدلال مى کردند یا باید خود نبى فرشه باشد و یا فرشته اى همراه نبى باشد تا او را تایید کند:
و قـالوا لولا انـزل عـلیـه مـلک (۳۲۳) ؛ گـفـتـنـد: (اگـر مـحـمـد رسول خدا است ) چرا بر او فرشته اى نازل نمى شود (تا او ا همراهى کند).
در جواب فرمود:
و لو انـزلنـا لقـضـى الامـر ثـم لا یـنـظـرون (۳۲۴) و اگـر فـرشـتـه اى مـى فرستادین که کار به پایان مى رسدید و به آنها هیچ مهلتى داده نمى شد.

پـس ایـن آیه فرشته بودن نبى را رد مى کند؛ زیرا اگر بنا شود خداوند فرشته اى را مامور وحى کند .باید به صورت بشر در آید، چه این که پیامبر از آن جایى که پیام آور خدا برا خلق است ولازم است از میان ابشان باشد، تا مشکلاتشان را بر طرف کند و پاسخ گوى سوالاتشان باشد:

و لو جـعـلنـاه مـلکـا لجعلناه و جلا و للبسنا علیهم ما یلبسون (۳۲۵) و اگر آن پـیـامـبـر را از مـیـان فـرشـتـگـان بـر مـى گـزیـدیـم بـاز هم او را به صورت مردى مى فرستادیم و این خلط و اشتباه که پدید آورده اند بر جاى مى نهادیم .

او لا ثـابـت شـد کـه فـرشـتـگان را با چشم مادى نمى توان دید، بکله مشاهده آنهافقط با انـقـطـاع از عـالم مـاده و مـسلح شده به چشم برزخى ، مسیر است . و از طرف دیگر، پیامبر بـاسـد دیـده شـود و در جـمـع مـردم و بـا مـردم باشد تا از او پیروى کنند. لذا فرستادن فـرشته براى رسالت بشر خلاف حکمت و عنایت است و فرشته فقط پیک خدا است نه این که صاحب شریعت باشد و با انسان ها به طور مستقیم ارتباط بر قرار کند. علاوه بر این ، فـرشـتـگـان صـلاحیت مظهریت تام حق را ندارند و قرب آنهابهحق ، براى کشف حقایق به نحو تفصیل به اندازه انسان نمى باشد.

در روایـت اسـت کـه ابـو جـهـل بـه پـیامبر (صلى الله علیه وآله ) گفت : اگر، وسفیر خدا بودى حتما فرشته اى همراهت مى فرستاد تا ادعاى تو را تصویق کند، ما هم این فرشته را مـى دیـدیـم . رسـول خـدا (صـلى الله عـلیـه وآله ) درجـواب فـرمـود: اگر خدا بخواهد پـیـامبرى بفرستد که فرشته باشد، در این صورت شما نمى توانید او را ببینید و بر فـرض ، قـدرت دیـدن فرشته را پیدا کنید، خواهید گفت : آن ، فرشته نیست بکله بشرى مـانـنـد مـاسـت ، چون در این صورت ، لازم است به صورت انسانى بر شما ظاهر شود تا بـتـوانـیـد بـا او تـمـاس بگیرید و سخنش را بشنوید و مقصود او را بفهمید، و در غیر این صـورت از کجا مى فهمید که او راست مى گید؟ بلکه خداوند انسانى را به عنوان پیامبر انـتخاب مى کند و به او معجراتى مى دهد، که انسان هاى دیگرى که مانند او هستند به هیچ وجـه تـوانـایى انجام این معجزات دا ندارند، و این گواهى عملى خداوند بر پیامیر اوست . اگـر فـرشـتـه اى بـر شما ظاهر مى شد و معجزاتى انجام مى داد، از آن جا که ماهیتش به شما تفاوت داشت نمى توانستید باور کنید که این عجرات مستند به خدا، و خداوند با دادن این معجزات رسالت او ار عملا گواهى نموده است …(۳۲۶)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.