سه شنبه , ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

میکائیل ، فرشته رزق

چـنـان کـه پـیـش تـر گـفـتـه آمـد، یـکـى از روسـاس چـهـار گـانـه مـلائکـه ، مـیـکـائیـل اسـت و قـرآن مـجـیـد در سـوره بـقـره آیـه ۹۸ از مـیـکـائیـل به عنوان میکال یاد فرمود- و دشمنى با او را در ردیف دشمنى به خدا و ملائکه و انبیا قرار داده و دشمن او را متهم به کفر است :من کان عدو الله و ملائکه و رسله و جـبـرئیـل و مـیـکـال فـان الله عـدو للکـافـریـن میکائیل موکل لرزاق موجودات بوده و اعوان و یارانى نیز در جمع عالم دارد و در روایتى که رسـول خدا رسیده : اسم میکائیل عبید الله است . و امیر المونین (علیه السلام ) یم فرماید: جـبرئیل موذن اهل آمسان ها و میکائیل امام آنها، که در بیت المامور به او اقتدا مى کنند. امـامـت مقام بلندى است که شایسته آن نیست مگر کسى که مقام بالاتر و داراى شرایط جامع تر باشد(۲۰۸) .

سـیـد نـعـمـه الله جـزایـرى مـى گـویـد: مـیـکـائیـل از کـیـل سـا، یـعـنـى انـدازه کـردن (و ایـن اسـم عـربـى اسـت ) و کـار و عـمـل او پـیـمـانـه کـردن آب در وقـت نـزول اسـت و ا ان موکل ابرهاست و همیشه نزول مطر از ابر به اندزه پیمانه اى است ، مگر در زمان نوح (ع ) کـه در آن روز پـیـمـانـه و انـدازه نـبـود(۲۰۹) . امـا ایـن مـطـلب ظـاهرا بعید است ، زیرا میکائیل لفظى عبراتى است نه عربى .

امـام زیـن العـابـدیـن (عـلیـه السـلام ) در دعـاى سـوم صـحـیـفـه مـى فـرمـایـد:و مـیـکـائیـل ذوالجـاه عـنـدک و المـکـان الرفـیـع مـن طـاعـتـک و (درود فـرسـت بـر) میکائیل که نزد تو داراى منزلت و در طاعت و بندگى داراى مقام بلند است .

در مـوردشـان نـزول آیـه ۹۸ سـوره بـقـره آمـده اسـت : ابـن صـوریا و عده اى از یهود: نام فـرشـتـه وحـى را از حـضـرت رسـول اکـرم (ص ) سـوال کـردنـد و حـضـرت در پـاسـخ فـرمـود: نـام جـبـرئیـل اسـت . ابـن صـوریـا کـه جواب را صحیح یافت ، ولى نمى خواست ایمن بـیـاورد، گفت : جبرئیل دشمن ماست !او همیشه دستور جهاد و سختى و مشکلات مى آورد، اگر فـرشـتـه وحـى مـیـکـائیـل بـود مـا بـه تـو ایـمـان مـى آوردیـم ! و لذا آیـه نازل شد که این امت بهانه جو، هرگز ایمان نخواهد آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.