دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

عبادت فرشتگان

عموم فرشتگان در مساله عبادت و پرستش ، موجوداتى تسلیم ، خاشع و خالصند کـه لحـظـه اى از عـبـادت حـضـرت حـق غـافل نمى شوند و بعضى از فرشتگان همواره حق تـعـالى را در حـال سـجـده عـبـادت مـى کـنند، بعضى همیشه در رکوعند و بعضى در قیام و گـروهـى فـقـط خـداونـد را تـسـبـیـح مـى گـویـنـد و شـایـد سـایـر فـرشـتـگـان هـم در عـمـل ، مـشـغـول عـبـادت ایشان باشند و به هر رو، در این جا به ذکر چند نمونه از آیات و روایاتى که دلالت بر عبادت ایشان دارد، بسنده مى کنیم :

و لله یـسـجـد مـا فـى السـمـوات و مـا فى الارض من دابه و الملائکه و هم لابستکبرون (۷۷) آن چـه در آسـمـان هـا و زمین است از جنبندگان و فرشتگان براى خدا سجده مى کنند و هیچ گونه استکبار نمى ورزند.
و المـلائکـه یـسـبـحـون بـحـمـد ربهم و یستغفرون لمن فى الارض الا ان الله هم الغفور الرحـیـم (۷۸) و فـرشـتـگـان بـه سـتـایش خداى خود تسبیح مى گویند و از خداوند براى اهل زمین طلب مغفرت مى کنند؛ آگاه باشید که خداوند بسیار آمرزنده و مهربان است .
و جـعـلوا المـلائکه الذین هم عباد الرحمان اناثا اشهدوا خلقهم ستکتب شهادتهم و یسئلون (۷۹) و مـشـرکان ، فرشتگانى را که مخلوق و بندگان حقیقى خداوند رحمانند، دختر مـى پـنـدارنـد؛ آیـا شـاهـد خـلقـت مـلائکـه بـودنـد کـه این گونه قضاوت مى کنند، البته قضاوتشان در نامه اعمالشان ثبت شده و بر آن مواخذ مى گردند.

مـى دانـیـم کـه بـعد از سخنان الهى و فرستاده اش ، سخنى بالاتر و استوارتر از سخن وصـى و جـانـشین او، امیر مومنان (علیه السلام ) نیست لذا در خطبه اشباح مى فرماید:قد اسـتـفـرغتهم اشغال عبادته ، و وصلت حقائق الایمان بینهم و بین و بین معرفته ، و قطعهم الایـقـان بـه الى الوله الیـه ، و لم تجاوز رعباتهم ماعنده الى ماعند غیره ،…(۸۰) اشـتـغـال بـه عـبادت حق ، آنها را از هر کار دیگرى باز داشته و حقایق ایمان با معرفت حق پـیوندشان داده است و یقین و باور به حق آنها را به او مشتاق گردانیده ، و علاقه اى به غیر از آن چه نزد پروردگار است ندارند.

و نـیـز در صحیفه سجادیه ، دعاى سوم ، سید الساجدین (علیه السلام ) به درگاه الهى عرضه مى دارد:
اللهم و حمله عرشک الذین لایفترون من تسبیحک ، و لایسئمون من تقدیسک ، و لا یستحسرون مـن عـبـادتـک ، و لا یـوثـرون التـقـصـیـر على الجد فى امرک ، و لا یغفولن عن الوله الیک (۸۱) * بـار خدایا، درود بفرست بر نگه داران عرشت ، که از تسبیح تو سست نمى شـونـد، و از تـقـدیس و مبرا گردانیدن تو به ستوه نمى آیند و از پرستش تو درمانده و خسته نمى شوند. تقصیر و کوتاهى را بر کوشش در فرمان برى تو اختیار نمى نمایند و از شیفتگى به سوى تو غفلت ندارند.

در حـدیـثـى از رسول خدا (صلى الله علیه وآله ) مى خوانیم : خداوند فرشتگانى دارد کـه از آغـاز آفـرینش آنها تا روز قیامت براى خدا سجده مى کنند و در آن روز سر از سجده بـر مـى دارنـد و مـى گـویـنـد: مـا اعـبـدنـاک حـق عبادتک ؛ ما حق عبادت ترا انجام ندادیم (۸۲) . نـیـز فـرموده است : براى خداوند تبارک و تعالى فرشتگانى است که تـمـام وجـودشـان خـداى – عـز و جـل – را تـسـبـیـح مـى گـویـد و از جـانبى او را با آوازهاى گوناگون مى ستایند و از اشک ریختم و خشیت خداوند سرهاى خود را نه به سوى آسمان بلند مى کنند و نه به طرف پاهاى خویش پایین مى آورند(۸۳) .
آرى ، تـمـام وجـود فـرشتگان حق را عشق به حضرتش و عشق به بندگى او احاطه کرده و تـمام سرمایه عبادتشان است ، از این رو، آنان را عباد مکرمون نامیده و از بندگان خـاص حـضـرت حـق قـلمـداد کـرده اسـت و این عشق است که از ملائکه الله ، بنده حقیقى و عبد خالص ساخته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.