دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

شـــهـــادت فـــرشـــتـــگـــان بـــه وحـــدانـــیـــت خـــدا و رسـالت رسول اکرم (ص )

بـا بـررسـى اجمالى آیات و روایات معلوم مى شود که ملائکه موجوداتى عالم و عارف و بیداراند، که به وجود خداوند و وحدانیت او و رسالت پیامبر (ص ) گواهى مى دهند.
شـهـد الله انه لا اله الا هو و الملائکه واولوا العلم قائما بالقسط لا اله الا هو العزیز الحکیم ؛(۳۸۷)
خـدا و فـرشـتـگان و دانشمندان و انسان کامل گواهى مى دهند که جز او هیچ معبودى شایسته پرساش نیست ؛ او نگهبان عدل و قسط است ؛ خدایى جز او نیست ، بر هر کارى توانا و بر همه جیز داناست .

بـنا به فرموده امام باقر – (علیه السلام ) – منظور از دانشمندان در آیه شریفه ، انیبا و اوصـیـا هـسـتند و در مرخلع بعد دانشمندانى است که از معارف دین توسط پیامبران و امامان بـهـره مـنـد شـده انـد. لذا خـداونـد مـتـعـال در بـعـضـى آیـات ، انـسـان کامل را هم ردیف فرشتگان ذکر کرده است و نقش موثر آنان را در اجراى احکام دین متذکر مى شود، و در سوره نساء مى فرماید:
لکـن الله یـشـهـد بـمـا انـزل الیـک انـزله بـعـلمـه و المـلائکـه یشهدوت و کفى بالله شهیدا؛(۳۸۸)
ولى خـداونـد بـه آن چـه بـراى تـو فـرسـتاد گواهى مى دهد که آن را براساس علم بى نهایتش فرستاد، و فرشتگان نیز گواهى مى دهند، گواهى خدا تو را کفایت مى کند.

فـرشـتـگـان کـه حـامـلان وحـى الخـى انـد و ایـن امـانـت الهـى را دز قـلب رسـول خدا القا مى گنند شاهد رسالتند، لکن باید توجه داشت که شهادت فرشتگان و انسان کامل در طول شهادت خداوند است نه در عرض آن ؛ زیرا شهادت
حـضـرت حـث ذانـى و بـالاصـابـه اسـت ، اما شهادت غیر خداوند بالتبع والغرض بوده و اصـالتـى نـدارد. پـس شـهـادت فـرشـتـگـان و اولیـاء کـمـل الهـى از مـظـاهـر شـهادت الله است . به عبارت دیگر شهادت خداوند دو گونه است : قـولى و فـعـلى . لذا خـداونـد سـبـحـان هـم بـه رسـالت زسـول خـدا (ص ) شـهـادت داد کـه فـرمـود: انـک لمـن المـرسلین ؛ و همانا تو البته از پیامبران مرسل مى باشى .
و هـم بـه طـور عـمـلى بـا اعـزام فـرشـتـه هـا و ارسـال آنـهـا و نازل کردن قرآن به رسالت پیاکبر اکرم (ص ) شهادت داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.