جمعه , ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

مقدمه (اسرار عاشورا)

نام کتاب : اسرار عاشورا (جلد ۱ و ۲)
مؤلف : سید محمد نجفى یزدى

شعر
با قلب بشر، مونس و دمساز حسین است
در خلوت دل محرم و همراز، حسین است
زهرا و على هر دو چو دریاى گهربار
خلقت صدف است و گهر راز، حسین است
آن عاشق فرزانه و معشوق دو عالم
بر طاق فلک غلغله انداز، حسین است
هر آیتى از جانب حق معجزه اى بود
آن آیه که هر دم کند اعجاز، حسین است
راهى که بشر را به خداوند رساند
عشق است و در این فاصله پل ساز، حسین است
ماهى که به هر کلبه تاریک بتابد
شاهى که به سائل نکند ناز، حسین است

مقدمه
السلام علیک یا ثار الله و ابن ثاره
الحمدلله رب العالمین و صلى الله على محمد و اهل بیته الطیبین الطاهرین الهداه المعصومین و لعنه الله على اعدائهم اجمعین من الان الى قیام یوم الدین
مساءله عاشورا و نهضت سیدالشهداء علیه السلام ، که بعنوان رمز نجات و بقاء اسلام مطرح شده است ، داراى اسرار و رموزى است که از دید بسیارى از مردم پنهان است ،و تا این حقائق و اسرار مکتوم ، فاش نگردد، عظمت قیام امام حسین و اهداف بلند آن ، و بزرگى مصیبت آن حضرت ، آنطور که باید، روشن نمى گردد.
مساءله عاشورا و قیام امام حسین ، مساءله است ، سخن بر سر بود و نبود اسلام است ، نه یک نزاع و درگیرى معمولى میان یک حاکم فاسد و یک رهبر فداکار و دلسوز، خیر مساءله بسیار حساستر از این حرفهاست ، سیدالشهداء نه بعنوان یک شخص ، بلکه بزرگترین پاسدار اسلام ناب محمدى ، موقعیت حاکم بر عالم اسلام و مسلمین را به گونه اى مى بیند، که اگر اقدامى عاجل ، خونین و پر هیجان ، انجام نگیرد، تمامى زحمات پیامبر عظیم الشاءن اسلام و فداکاریهاى پدرش امیرالمؤ منین و مادرش زهراى مرضیه و سبط اکبر حضرت مجتبى و یاران آن بزرگواران و در یک کلام ، دین خدا، و اسلام به باد خواهد رفت ، آرى او نمودار اسلام مجسم است ، حسین روح محمدى است ، خروش علوى و عصمت فاطمى است ، همراه با مظلومیت حسین ، او چکیده اسلام است ، و در یک کلام حسین خون خداست .تو حسینى و محمد، تو حسینى و على
بر رخت هاله اى از نور خدا مى بینم
تو حسینى و حسن هستى و زهرائى تو
خیمه ات جلوه گر آل عبا مى بینم

او مى بایست اسلام را در حالى که مسلمین در خواب عمیق غفلت فرو رفته اند و دشمنان دهها سال است که بمرور آن را به ابتذال و نابودى کشانده اند، نجات دهد.
اما یزید کیست ؟ او نیز تنها یک جنایتکار، یک تبهکار نیست ، اگر تنها خود او مطرح بود، هرگز ارزش آن را نداشت تا خون خدا، بخاطر نابودى مثل یزید ریخته شود، ولى یزید نیز یک جریان است ، او نیز میوه شجره ملعونه است ، او همان ابوسفیان مجسم است که در مقابل پیامبر فریاد اعل هبل – زنده باد بت هبل – سر مى دهد، او نمودار و نتیجه علنى تمام کینه ها و انحرافاتى است که سالها از ترس ‍ مخفى بود و اکنون موقعیت اظهار یافته است و فریاد مى زند: لعبت هاشم بالملک فلا، خبر جاء و لا وحى نزل این غل و زنجیر بر گردن اولاد على و این آتش کینه در خیام آنها، در ادامه همان کینه هاست که دوباره شعله ور شده است .
آرى کربلا رویاروئى دوباره تمامى شرک است در مقابل تمام ایمان ، و این بار پسر حیدر کرار، مى بایست کارى دشوارتر از پدر انجام دهد، به دشوارى برخورد در مقابل نفاق ، آرى او مى باید با خون بر شمشیر پیروز شود.
و ما در این نوشتار بر آنیم تا با ارائه اوضاع مسلمین و احکام اسلامى در زمان قیام سیدالشهداء، نشان دهیم که سیدالشهداء، اسلام را در چه مرحله اى از خطر و نابودى دید که ناگزیر از فداکارى گردید، و ثابت کنیم که انحراف از رهبر الهى و امامت امیرالمؤ منین ، معنایش انحراف از نماز، و روزه و حج و بلکه انحراف از توحید و نبوت و معاد است ، و اسلام منهاى امامت علوى ، اسلام محمدى نیست ، اسلام الهى نیست ، آن دینى که در آن امام و رهبر الهى نباشد، دین اسلام نیست ، رسالت الهى نیست ، کامل نیست ، مورد رضاى خدا نیست ، اسلام یک مجموعه است نه یک سلسله دستورات پراکنده ، انکار یک حقیقت مسلم دینى ، برابر با انکار تمام دین است ، و شما پس از مطالعه حوادث و مطالب گوناگون و شواهد متعدد در این کتاب به وخامت اوضاع اسلام و مسلمین و عظمت فداکارى سیدالشهداء مطلع خواهید شد، و به وضوح در مى یابید که چرا سیدالشهداء فرمود: باید فاتحه اسلام را خواند وقتى امت اسلام به رهبرى مثل یزید مبتلا شد، و متوجه مى شوید که چقدر پر معناست این جمله که پیامبر اکرم فرمود: در سمت راست عرش الهى نوشته است : ان الحسین مصباح الهدى و سفینه النجاه .
همانا حسین چراغ هدایت و کشتى نجات است .
و همچنین در این کتاب از علت انتخاب سیدالشهداء براى این فداکارى و رمز موفقیت حضرت در آن موقع ، و سر بقاء عاشورا از آن زمان تاکنون و تدابیرى که ائمه اطهار براى این منظور اندیشیدند، و اینکه وظیفه ما امروز در حفظ نهضت عاشورا چیست ؟ و نمونه هایى از آثار و فوائد پر ارزش توسل و توجه به اهل البیت علیهم السلام و افرادى که در این رابطه حاجات مهم گرفته اند، آشنا مى شوید. انشاء الله .
به امید آنکه مسلمانان جهان مخصوصا شیعیان و عزاداران سیدالشهداء، شرائط حساس زمان خود و اسلام را درک کنند و به نقشه شوم دشمنان اسلام بیش از پیش آگاه شوند، و از خون بناحق ریخته اهل البیت و شهداء کربلا هر چه بیشتر پاسدارى کنند، مبادا که فکر آب و نان ، ما را از حمایت و دفاع از اسلام دور کند، امروز مخالفت دشمنان قسم خورده ما در شرق و غرب عالم ، مخالفت با یک شخص ‍ نیست ، مخالفت با اسلام است ، مخالفت با موج اسلام خواهى است که در اثر نهضت حسینى ملت بزرگوار ایران جریان پیدا کرده است ، و در فلسطین و افغانستان و الجزائر و آفریقا و بوسنى هرزه گوین و سایر جاها نفوذ کرده است .
این نکته حساس را عمیقا دریابیم و از اسلام ناب محمدى با تمام وجود با جان و مال و خاندان ، حسین وار پاسدارى کنیم . انشاء الله .
قم حوزه علمیه ۱۴/۱/۷۲
سید محمد نجفى یزدى

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.