سه شنبه , ۸ آذر ۱۴۰۱

معاویه از نظر پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله

معاویه در زمان پیامبر اکرم مکرر مورد لعن و نفرین حضرت قرار گرفته است ، قبلا گفتیم پیامبر او را و پدرش و برادرش را یکجا لعنت نمود.
و در روایت است که پیامبر اکرم در سفرى شنیدند که دو نفر غنا مى خوانند و به یکدیگر پاسخ مى دهند، فرمود: ببینید ایندو کیستند؟ عرض کردند: معاویه و عمرو ابن عاص هستند، حضرت دو دست خویش ‍ بلند نموده عرضه داشت : خدایا آندو را به آتش برسان رساندنى . (۹۶)
و در حدیث دیگرى است که پیامبر فرمود: از این جاده مردى ظاهر مى شود که به غیر از سنت مى میرد و معاویه پیدا شد. (۹۷)
و باز حضرت رسول به معاویه در حالى که عبور مى کرد فرمود: خدایا او را لعنت کن و او را سیر مکن مگر با خاک (۹۸) و فرمود: هرگاه معاویه را بر روى منبر من دیدید او را بکشید، ابوسعید خدرى راوى حدیث گوید: اما ما این کار را نکردیم و لذا رستگار نشدیم !)) آرى این حدیث را علماء اهل سنت با چهار طریق معتبر نقل کرده اند، بلکه روایت کرده اند که مردى از انصار در زمان عمر خواست معاویه را بکشد، ما گفتیم : شمشیر نکش تا به عمر گزارش کنیم (ظاهرا هنگام امارت معاویه در شام بوده است ) مرد انصارى گفت : من از پیامبر شنیدم که مى فرمود: هرگاه معاویه را بر روى منبر دیدید که خطبه مى خواند بکشید، اما گفتیم : ما هم شنیده ایم ولى اقدامى نمى کنیم تا به عمر گزارش کنیم ، آنها به عمر نوشتند، اما عمر تا هنگام مرگش پاسخى نداد.
و یاللعجب که طرفداران معاویه خود را به زحمت انداخته اند تا این حدیث را توجیه کنند، گاهى گفته اند: مراد از معاویه آن معاویه نیست ، گاهى گفته اند پیامبر گفت : او را بپذیرید، نه اینکه بکشید، و غیر ذلک . (۹۹)
و اگر اطلاع کاملى از معاویه و احوالات او خواسته باشى ، به امیرالمؤ منین علیه السلام و سخنرانیها و نامه هاى وى ، مراجعه کن ، که کسى مانند حضرتش ترا از معاویه مطلع نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.