جمعه , ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

شناسنامه معاویه ابن ابى سفیان

ما براى نشان دادن مظلومیت اسلام و اهل البیت علیهم السلام در زمان امام حسین علیه السلام ناچاریم مقدارى بیشتر راجع به احوالات مردم و انحرافات دینى در زمان خلافت بیست ساله معاویه صحبت کنیم .
مادرش هند دختر عقبه است ، که در دشمنى پیامبر بسیار کوشا بود، و از ابن ابى الحدید و ابن عبدربه نقل شده است که گفته اند هند متهم به زنا بوده ، بلکه گفته اند از زنادهندگان معروفه بوده است .
و او همان است که پس از شهادت حضرت حمزه عموى گرامى پیامبر اکرم بر سر نعش ایشان آمد و جگر ایشان را در آورده و در دهان گذارد و به قدرت الهى سخت شد و دندان در وى اثر نکرد و سپس جسد حمزه را مثله کرد و اعضاء قطعه قطعه شده حضرتش را چون گردنبند آویخت ، سایر زنان قریش نیز به او اقتداء کرده با شهداء چنین کردند، و زینب کبرى در مجلس یزید همین جریان را به یزید گوش زد نمود.
این کار بر رسول خدا گران آمد و خون هند را هدر نمود، و به همین سبب بود که او را هند جگرخوار نامیدند. (۹۳)
اما پدر معاویه همان ابوسفیان است که در سابق نسبت به شدت عداوت و نفاق او تا آخر عمر، اندکى صحبت شد، لیکن باید دانست که طبق نظر محققین ، ابوسفیان در ظاهر پدر معاویه است .
چنانکه راغب اصفهانى در محاضرات و ابن ابى الحدید از ربیع الابرار زمخشرى نقل کرده است که نسب به معاویه به چهار نفر مى رسد ۱ – مسافر ابن ابى عمرو ۲ – عماره ابن ولید ۳ – عباس ۴ – صباح ، و این مصباح کارگر ابوسفیان و جوان زیبا بود، برعکس ابوسفیان که بسیار زشت و کوتاه بود،
علامه حلى رضوان الله علیه نیز از کلبى نسابه که از ثقات علماء اهل سنت است نقل کرده و فضل ابن روزبهان که از علماء عامه است او نیز قبول کرده که معاویه فرزند چهارنفر بوده است و هند مادر او از زنادهندگان مشهور و صاحب پرچم بوده است ، که بیشتر با غلامان سیاه آمیزش داشته و هرگاه بچه سیاه مى زاد، او را مى کشت ، یکى از مادربزرگهاى معاویه بنام حمامه نیز صاحب پرچم بود و در زنا بسیار فعال بوده است .
امام مجتبى علیه السلام نیز در کلام خویش به معاویه به همین نکته اشاره دارد آنجا که فرمود: تو خود مى دانى آن بسترى را که بر آن متولد شده اى . (۹۴)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.