دوشنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۱

بنى امیه در زمان عثمان بر مردم مسلط شدند

بطور خلاصه آنکه عثمان ، تمام سعى خود را بر آن گذارد تا طبق گفته ابوسفیان تمام مراکز حساس را به بنى امیه واگذار کند، معاویه را در شام تام الاختیار قرار داد، عبدالله ابن ابى سرح را در مصر گمارد و ولید را در کوفه و مروان را مشاور خود نمود.
بلاذرى در انساب گوید: عثمان چه بسیار که بنى امیه را حکومت مى داد و وقتى اعمال آنها مورد اعتراض اصحاب پیامبر قرار مى گرفت و به او تذکر مى دادند، گوش نمى داد(۸۵) او شیفته خاندان خود بنى امیه بود و تلاش مى کرد تا یک حکومت اموى بپا کند، شبل ابن خالد نزد عثمان آمد وقتى که در مجلس او جز بنى امیه کسى نبود و گفت : اى گروه قریش شما را چه شده ؟ آیا در میان شما طفلى نیست که بخواهد بزرگ شود، یا فقیرى که بخواهد غنى گردد یا گمنامى که بخواهید نامش را بلند گردانید، چرا این اشعرى – ابوموسى – را بر عراق مسلط کرده اید که آن را کاملا ببلعد، عثمان گفت : چه کسى را براى عراق در نظر دارید؟
گفتند: عبدالله ابن عامر، و او عبدالله را در حالى که بیست و چهار یا پنج ساله بود بر عراق حاکم نمود. (۸۶)
آرى عثمان بنى امیه را بر امت اسلامى مسلط مى کرد و مى گفت : اگر کلیدهاى بهشت در دست من بود، آن را به بنى امیه مى دادم تا همگى وارد بهشت شوند. (۸۷)
و چه زیبا و دقیق است تعبیر حضرت امیر علیه السلام نسبت به اعمال عثمان آنجا که در خطبه شقشقیه مى فرماید: هنرش خوردن و دفع کردن بود، فرزندان پدرش (بنى امیه ) مانند شتر گرسنه که در فصل بهار علف صحرا را با اشتها مى بلعد، آن ها نیز اموال خدا را غارت کردند، تا اینکه شیرازه زندگیش گسیخت ، اعمالش در سقوطش تسریع کرد و شکم خوارگى او وى را هلاک کرد. (۸۸)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.