چهارشنبه , ۱۷ آذر ۱۴۰۰

اهانت به عمار یاسر، صحابى بزرگ پیامبر

و به دنبال آن اهانتهاى اوست به عمار یاسر صحابى بزرگ پیامبر و ضرب و شتم او، احادیث در فضائل عمار بسیار وارد شده است ، اما عثمان همچنانکه بلاذرى در انساب آورده است عمار را بخاطر اعتراض ‍ به رفتار عثمان در سوء استفاده از بیت المال ، اهانت کرده به او گفت : اى فرزند کسى که جلو ادرارش را نمى گیرد، بر من جراءت کردى ؟ سپس دستور داد که بگیریدش ، عمار را به نزد عثمان آوردند، آنقدر عمار را زد تا غش کرد و طبق روایت بلاذرى با لگد به میان پاى او زد تا غش کرد، به گونه اى که نماز ظهر و عصر از او فوت شد.
بار دیگر نیز وقتى خبر رحلت اباذر در تبعیدگاه ربذه که به دستور عثمان صورت گرفته بود به عثمان رسید گفت : خدا او را رحمت کند! عمار (با کنایه ) گفت : آرى خدا او را از طرف همه ما رحمت کند، عثمان (که از این کنایه برآشفته بود) گفت : اى که آ… پدرش را گاز مى گرفت ، آیا مى اندیشى که از تبعید او پشیمانم ، (ادب خلیفه را ملاحظه کنید)
سپس دستور داد تا بر پشت عمار کوبیده و گفت : تو هم به همان جاى ابوذر برو، عمار آماده حرکت شده بود که طائفه بنى مخزوم به حمایتش آمدند، خبر به حضرت على علیه السلام رسید و از حضرت خواستند با عثمان صحبت کند، حضرت به عثمان فرمود: اى عثمان از خدا بترس ، تو یکى از مردان شایسته مسلمین (ابوذر) را تبعید کردى که در آن تبعید جان سپرد، الان مى خواهى همانند او را نیز تبعید کنى ، سخن میان ایندو طولانى شد تا اینکه عثمان گفت : تو (یا على ) به تبعید شدن سزاوارترى از عمار، حضرت فرمود: اگر مى خواهى این کار را بکن ، اما مهاجرین جلو عثمان را گرفتند و گفتند: اینکه نمى شود هر که با تو سخن گوید او را تبعید کنى ؟ و لذا از تبعید عمار صرف نظر کرد.
و در مورد عمار همین بس که پیامبر فرمود: هر که عمار را ناسزا گوید و یا دشمن دارد خدا او را ناسزا گوید و دشنام دارد. (۶۷)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.