سه شنبه , ۸ آذر ۱۴۰۱

ابوسفیان مورد عنایت خلیفه مى شود

فرد دیگرى که مورد احترام و لطف خلیفه قرار گرفت ابا سفیان ابن حرب است ، عثمان همان روزى که به مروان یکصد هزار داد به ابوسفیان دویست هزار از بیت المال داد. (۷۹)
اما ابوسفیان همان دشمن سرسخت پیامبر است در جاهلیت و پناهگاه منافقین است در اسلام ، حضرت على علیه السلام به او فرمود: تو همواره دشمن اسلام و مسلمین بوده اى ، و هموست که پیامبر او و دو پسرش معاویه و یزید (برادر معاویه ) را در وقتى که با هم مى آمدند لعنت نمود و فرمود: خدایا لعنت کن سواره را (ابوسفیان ) و آنکه جلو و آنکه پشت اوست . (۸۰) تعجب اینجاست که هر سه تاى این افراد ملعون مورد احترام سه خلیفه قرار گرفتند، زیرا ابوبکر، یزید ابن ابوسفیان را والى شام کرد، و عمر معاویه را پس از یزید، والى شام نمود و عثمان نیز ابوسفیان را گرامى داشت .
و به طرق مختلف روایت کرده اند که وقتى عثمان خلیفه شد، ابوسفیان نزد عثمان آمد و گفت : خلافت پس از عمر و ابوبکر به تو رسید، آن را مانند توپ به گردش در آور و پایه هاى آن را در بنى امیه قرار ده ، که حق همین حکومت است و بهشت و جهنمى در کار نیست ، عثمان فریاد زد: از من دور شو خدا به تو چنین و چنان کند. (۸۱)
و در روایت دیگر آمده است که ابوسفیان پس از آنکه نابینا شده بود، نزد عثمان آمد و پرسید: آیا کسى هست ؟
گفتند: نه ، گفت : خدایا کار را کار جاهلیت قرار ده و حکومت را حکومت غاصبانه و پایه هاى زمین را براى بنى امیه بر پا کن . (۸۲) آرى این دشمن دیرین اسلام با این وضعیت مورد لطف و تفقد خلیفه قرار مى گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.