جمعه , ۱۱ آذر ۱۴۰۱

مقدمه

انسان همانطور که باید راه رفتن را بیاموزد، از شنا نیز نمی تواند بی نیاز باشد. نقاشی های متعدد سنگی، در موزه های بریتانیا نشان می دهد، که بشر حتی ۸۸۰ سال قبل از میلاد نیز به شنا می پرداخته است.

امروزه نیز در بین ورزش های مختلف، شنا در راس همه قرار دارد . زیرا هم مایه ی تفریح و تفنن بوده، و هم ورزش کاملی به حساب می آید. بی جهت نیست که مردم این همه پلاژ و کنار دریا را دوست دارند. زیرا در اینجا، به بهانه ی شنا و آب تنی، فارغ از هرگونه قیود شهر نشینی، با ساده ترین و سبک ترین لباس، می توانند آزادانه بدن خود را به دست اشعه ی آفتاب بسپارند، و با خزیدن در آب دریا اعصاب کوفته ی خود را آرامش بخشند. اما توی آب رفتن، با عدم آشنایی به شنا، اگر هم خطرناک نباشد، رنج آور است. در اینجا انسان احساس می کند که چیزی از بقیه کم دارد. پس باید شنا یاد گرفت.

متخصصان فن برای اغلب ورزشها خطرات و زیان های نسبت می دهند، اما خوشبختانه در مورد این ورزَ مفرح ضرری متصور نیست. برای تقویت قلب، پرورش عضلات، به کار انداختن ششها و دستگاه تنفسی، لاغر شدن و از بین بردن سوء هاضمه بهترین ورزش به شمار می رود. روح جرات و جسارت را در ما تقویت می کند. هنگام شنا، و دست و پنجه نرم کردن با امواج خروشان دریا، ما خود را همچون یک فاتح احساس می کنیم…

خوشبختانه همه می توانند شنا یاد بگیرند. حتی بدون مربی و بی آنکه از قوانینی پیروی کنند، اغلب ساحل نشینان از بچگی با آب بازی کرده، و ضمن تفریح در آبهای کم عمق، به تدریج شناگر ماهری می شوند. اما این کار برای همه میسر نیست، و ما باید به طریقه ی علمی آن را بیاموزیم، تا در مدت کم از کار و تمرین خود نتیجه ی بهتر بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.