چهارشنبه , ۱۰ آذر ۱۴۰۰

شنای زیر آبی

قبل از قدم گذاشتن به این دنیای زیبا و ساکت زیر آبی، شما باید شناگر ماهری باشید. اما اگر شما تحمل زحمات تمرینهای اولیه ی این فن را داشته، و با تصمیم جدی خود را آماده ی این مسافت کنید، آنجا متوجه خواهید شد که زیر آب چقدر لذت بخش و هیجان_ انگیز است.

یاد آوری می کنیم که در شنای زیر آبی علاوه بر مهارت و تمرین کافی، شما باید از وضعیت زیر دریا، و میزان عمق آن، و جریانهای آب، جانوران زیر دریایی آن ناحیه، و همچنین گیاهان زیر آبی، و خیلی چیزهایی دیگر مطلع باشید. اما قبل از هر چیز برای شنا گران زیر آب نگه داری نفس، مسأله ای بس قابل اهمیت است. هر چند که امروزه استفاده از محزن اکسیژن این مشکل را به سادگی حل کرده است، ولی یک شنا گر زیر آب نمی تواند همیشه به کار آن اطمینان داشته باشد. روی این اصل، هستند افرادی که با تمرین و ممارست کافی این قدرت را در خود به وجود آورده اند، که زیر آب، بدون استفاده از مخزن اکسیژن، حتی نزدیک به ۵ دقیقه نفس گیری کنند!

کلوبهای مختلفی در کشورهای پیشرفته جهان تأسیس شده است، که علاقمندان دنیای زیبای زیر آب هر تابستان فن زیر آب رفتن را از متخصصان و مربیان مخصوص تعلیم می گیرند.

ما توصیه می کنیم که هرگز نباید به تنهایی به این اقلیم ناشناخته سفر کنید، بلکه هر قدر دل و جرأت داشته باشید، باز هم لااقل سه الی چهار نفره به این کار خطیر اقدام نمایید.

وسایل لازم برای غواصی

وسایل لازم برای غواصان حرفه ای، که کار اصلی آنها کاوش در اعماق دریاهاست، خیلی زیاد بوده، و در این مختصر نمی گنجد، ولی برای شما که به عنوان ورزش و تفریح می خواهید گاهگاهی سری به زیر آب بزنید. وسایل محدود و اران قیمتی کافی است. این وسایل عبارتند از:

یک جفت کفش قورباغه مخصوص غواصی. این کفشها سبب می شود که شما با سرعت بیشتری در زیر آب پیشروی کنید.
انواع و مارک این گونه کفشها خیلی زیاد است، ولی ما سفارش می کنیم که اولاً نوع خیلی سخت آن را نیز به کار نبرید، برای اینکه نمی تواند سرعت کافی به شما بدهد. همچنین به مبتدیان غواصی توصیه می شود که نوعی از آن را تهیه کنند، که دارای جرم حجمی کمتر از آب باشد، تا در صورت خارج شدن از پا، در روی آب شناور بماند، و گم نشود.
یک ماسک. کار این ماسک محافظت چشمها و بینی است، و وقتی به دردتان می خورد که حتماً به شکل صورت شما بوده، و غیر قابل نفوذ باشد. برای آنکه بعد از خرید ماسک مجبور به تعویض یا پس دادن آن نشوید، بهتر خواهد بود هنگام خرید، آن را به صورت خود بزنید، و برای آزمایش سر خود را در تشت پر آب فرو برید و عدم نفوذ آب را امتحان کنید. قاعدتاً باید در فروشگاههای اینگونه وسایل ورزشی، ظرف پر آب در دسترس مشتری قرار داده می شود.

ما خریدن نوع مخصوصی از آن را نیز برای شما یاد آور می شویم، که در داخل دارای دو لاستیک مخصوص است، و این لاستیکها به سوراخهای بینی فشار وارد می کنند.

یک لوله مخصوص، از نوع لاستیکی با خمیدگی شبیه دسته ی عصا، که به دهان وصل می شود. این لوله به شما امکان می دهد که صورتتان را در زیر آب نگه داشته، و با دهان تنفس کنید. لوله ی مزبور به تسمه ی کلاه مربوط می گردد. ما توصیه می کنیم، که هرگز نوع کامل ماسک و لوله را، که سر هم هستند، به کار نبرید. هر چند که نتیجه گیری از آن بیشتر است، ولی استعمال آن، مخصوصاً برای یک آماتور مشکل خواهد بود.

یاد آوریهایی برای غواصان جوان

هر کسی نمی تواند غواص شود، مگر اینکه از نظر بدنی آمادگی کامل برای این کار داشته، و در ضمن شناگر قبل و ماهری باشد.
سرعت در شنای زیر آبی خیلی مهم است. بنابراین قبل از اقدام به تمرینات شنای زیر آبی باید تا می توانید سرعت خود را در شنای معمولی بیشتر کنید، و در صورت موفق شدن به آن، تصمیم به شنای زیر آبی بگیرید.
چون در زیر آب، گاهی اتفاق خواهد افتاد، که در مدخل رودخانه ها و یا خود آنها، شما در خلاف جهت آب حرکت کنید، بنابراین یکی از تمرینات مقدماتی شنای زیر آبی، شنا کردن معمولی بر خلاف جهت آب در سطح آن است. پس قبلاً روزها و هفته ها در یک رودخانه این تمرین تقریباً مشکل را تا می توانید انجام دهید.
قبل از اینکه در یک محل غواصی کنید، در مورد عمق آن، و موجودات گیاهی و جانوری که در آن محل وجود دارند، مطالعه نمایید. همچنین خطرات احتمالی را نیز بررسی کنید.
کفش قورباغه ای سرعت شما را زیاد می کند، و زیر دریا نیز سخت تماشایی است. همین دو امر ممکن است سبب می شود که شما از ساحل خیلی فاصله بگیرید، و با خطارتی مواجه گردید. اما ما توصیه می کنیم که هرگز به تنهایی از ساحل دور نشوید.
هنگام شنای زیر آبی، مواظب کشتی نیز باشید. درست است که کشتیران از فاصله ی دور می تواند شما را به خوبی تشخیص دهد، ولی در فاصله ی کم بدنه ی کشتی مانع دیده شدن شما می گردد و ممکن است خطراتی پیش آید.

چگونگی شنا در زیر آب

یادگیری شنای زیر آب خیلی ساده است: بازوها می توانند در امتداد بدن کاملاً بی حرکت بمانند، و عملاً ضربه ی ساق پاها، و کفشهای قورباغه ای سبب پیشروی در زیر آب شوند. بهتر است تمرینات مقدماتی برای این کار را خیلی نزدیک به سطح آب انجام دهید:

کفشهای قورباغه ای را به ملایمت به آب بزنید، زیرا در غیر این صورت با مقاومت شدید آب مواجه خواهید شد.

هر قدر می توانید از حرکاتی که سبب خستگی می شوند، خودداری کنید، زیرا این کارها سبب می شوند که مدت زمان تنفس در زیر آب کمتر گردد و شما اجباراً به سطح آب بیایید. پس با آرامش کامل در زیر آب حرکت کنید، و با سر خوردنهای طولانی و آرام بر میزان مسافت طی شده بیفزایید. همچنین کفشهای قورباغه ای را هرگز از سطح آب خارج نکنید. پاها را کشیده و محکم نگاه ندارید. و برای پیشروی از بازوها کمک نگیرید.

و حالا در عمق ۱ الی ۲ متری آب غوطه ور شوید.

چند نکته ی لازم برای مبتدیها

قبل از هر چیز باید با وسایل غواصی آشنا گردید. پس به ماسک و لوله مجهز شوید، و در سطح آب نفس عمیق بکشید. سپس در قسمتی از استخر یا دریا، که عمق آن تقریباً یک متر است، چنباتمه بزنید، و نفس خود را نگه دارید، و به آنچه که در جلوی شما قرار دارد، دقیقاً نگاه کنید. ماسک شما مانند یک عدسی محدب، آنها را درشت تر نشان خواهد داد. تا می توانید وضعیت خود را حفظ کنید، و این تمرین را به منظور آشنایی با وسایل غواصی چندین بار انجام دهید.
معمولاً در همین مدت کوتاهی که غوطه ور هستید، لوله ی غواصی پر از آب می شود. مجدداً به سطح آب بیایید. و در آن به شدت بدمید، تا آبش خارج شود. سپس نفس عمیق بکشید. این تمرین آن قدر باید انجام شود، که شما عادت کنید، به طور غیر ارادی، همیشه قبل از تنفس بدمید.
و حالا در آب به عمیق، کافی تقیباً در سطح آب شنا کنید، در حالیکه اعماق آن را دقیقاً بررسی می کنید. شما ماهیها، سنگها اشیاء مختلف را در زیر آب طور دیگری خواهید دید، و علاقمند خواهید شد که به طرف آنها حرکت کنید.
اکنون نفس عمیق بکشید، و یک مرتبه بالا تنه ی خود را به پایین خم کنید، به طوری که با پاهای شما زاویه ی ۹۰ درجه تشکیل دهد. مسلماً پاهای شما، که کفش غواصی دارند، در این وضعیت مدت زیادی نمی مانند، و در امتداد بالا تنه، به طور قائم قرار می گیرند ام لحظه ای بعد شام پایین می روید، و کفشهای شما نیز در زیر آب واقع می شوند. کافی خواهد بود که آنها خواهد بود که آنها را جزیی به حرکت در آورید تا به سهولت به عمق ۳ الی ۴ متری آب برسید. از این به بعد جهت حرکت شما را انحنای بالا تنه ی شما تعیین خواهد کرد، و حالاست که بازوهای شما می توانند، به طور طبیعی، شما را به حالت تعادل نگهخ دارید، و یا امکان چرخش به آن بدهند.

طریقه ی تنفس صحیح

بر حسب طاقت بدنی، تمرین، و حجم قفسه ی سینه ی تان، شما مدت کم یا زیادی در زیر آب خواهید ماند. اما مطلب مهم این است که اگر شما با یک نفس عمیق به زیر آب بروید، و زمان نفس گیری شما را اندازه گیری کنند، مدت آن خیلی کمتر از موقعی خواهد بود که در حدود یک دقیقه و یا بیشتر در خارج از آب مرتباً چند نفس عمیق و طولانی بکشید، و سپس به زیر آب بروید.

شاید شما، قبل از رفتن به یر آب، در اثر نفسهای پی در پی احساس گیجی بکیند، از این بابت ناراحت نشوید، زیرا علت این امر از دیار اکسیژن در خون شماست، که مسلماً بعد از چند ثانیه ماندن در زیر آب رفع می گردد.و شما به طور قطع در اولین تمرین نمی توانید بیش از ۳۰ ثانیه در زیر آب بمانید، ولی در اثر تمرینات متوالی، حداکثر نفس گیری شما به ۲ الی ۳ دقیقه خواهد رسید.

ناراحتیهای زیر آب

در اولین تمرینهای شنای زیر آبی، مبتدی فشار آب را روی بدن خود به خوبی احساس می کند، اما به تدریج و در اثر عادت این ناراحتی قابل تحمل می گردد. ولی غواصی در عمق ۱۰ متر و پایین تر از آن واقعاً مشکل است، زیرا در این عمقها فشار آب به راستی محسوس خواهد بود. شناگ صدای سوت در گوشهای خود احساس خواهد کرد، و در پرده ی گوش درد تقریباً غیر قابل تحملی حس خواهد شد.

پس توصیه می کنیم:

وقتی به اعماق آب می روید، نفس را فقط از سوراخهای بینی خارج سازید. چون لاستیکها به سوراخهای بینی فشار وارد می کنند، نفس شما به راحتی خارج نشده، و قسمتی از هوای فشرده به طرف گوش میانی متوجه می گردد، و فشاری را که از طرف آب به گوش خارجی وارد می شود، متعادل می سازد.
اگر شما زکام دارید، هر چند که مختصر باشد، مانع خروج هوا از دماغ شما به طریقه ی فوق می شود. پس در این صورت بهتر است موقتاً از شنای زیر آبی طرفنظر کنید.
در مناطقی از دریا که اطلاعات قبلی در مورد جانواران و وضعیت زیر آب آن ندارید هرگز به غواصی نپردازید.
و بالاخره وقتی شما به شنای زیر آبی عادت کردید، و در آن تمرین کافی داشتید، می توانید به سر گرمیهای لذت بخشی که امکان آنها در زیر آب است بپردازید، از قبیل شکار و عکاسی، و تشکیل کلکسیونی از مواد موجود در زیر آب، که هر یک به آموزش خاصی نیاز دارند.

یک نظر

  1. سلام و خسته نباشید. چرا من بعضی وقت ها در عمق ۵یا۶متری تحت فشار قرار میگیرم سر درد شدیدی میگیرم؟ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.