جمعه , ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱

برنزه شدن

در عصر ماه هدف از برنزه شدن تنها تأمین سلامت جسم نیست.

در این مبحث، که قاعدتا فقط باید از شنا صحبت شود، ما به طور خیلی خلاصه از منافع و مضار آفتاب نیز صحبت می کنیم، و از آنچه که در کنار دریا سلامت ما را تامین می کند یا آن را به خطر می اندازد با شما گفتگو می نماییم:

اشعه ی آفتاب و پوست صورت

مسلماً همه شما دهقانان را دیده اید. دیهقانانی که از صبح تا شب جلوی آفتاب زحمت می کشند. گندم می کارند، می چینند، و دورو می کنند، محصول بر می دارند و… و خواه ناخواه از اشعه ی آفتاب به طور دایم برخوردارند. آنها بدنی سالم و بازوان قوی را دارا هستند. با اشتها غذا می خورند، خوب می خوابند، و کمتر مریض می شوند. اما اگر سن آنها را بپرسید، هرگز باورتان نخواهد شد، که با صورت چین و چرکدار سن و سال آنها چقدر کمتر است!

یک دهقان چهل ساله ی سالم از نظر چین و چروکهایی که در صورت و دستها دارد، با یک شخص شصت ساله ی شهری به سختی تشخیص داده می شود. زیر اپوشت آنها تحت تأثیر مستیم اشعه ی آفتاب به تدریج نرمی و لطافت خود را از دست داده، و به اصطلاح ((شاخی)) شده است، و در نتیجه علایم پیری زود رس در آنها آشکار گشته است.

دکتر مارشال ایتالیایی اخیراً، در مورد تأثیر زیان آور آفتاب روی پوست صورت به بررسیهای دقیق پرداخته، و با مطالعه در پوست صورت افراد مختلف، و با کمک گرفتن از علم آمار نتیجه گیری کرده است که اگر اشعه ی آفتاب به طور مستقیم م مداوم به پوست صورت بتابد، به جای سالم کردن سبب چین و چروک آن شده، و به زیبایی انسان لطمه وارد می کند.

پروفسر شوشتر انگلیسی هم به یک آزمایش عجیب و غیر عادی در این مورد زده، و به نتیجه ی جالبی رسیده است: وی موهای بدن چهارصد موش سفید را تراشیده، و مدت چندین هفته آنها در معرض اشعه ی مستقیم آفتاب قرار داده است. در نتیجه پوست بدن آنها به زودی چروکیده شده، و تقریباً نصف موشها در این مدت از بین رفته اند.

پروفسر شوشتر انگلیسی و دکتر مارشال ایتالیایی پس از تجربه های متعدد و ممتد خود بر علیه برنزه شدن اعلان جنگ داده، و آن را وسیله ای برای پیری زود رس پوست دانسته اند.

طریقه ی علمی برنزه شدن

تا اینجا چنین بظر می رسد که آفتاب فقط دشمن پوست است، و ما باید تا انجا که می توانیم خود را دور از آن نگه داریم. در صورتی که آثار میکربی کش اشعه ی ماورای بنفش خورشید برکسی پوشیده نیست. همچنین همه ی پزشکان تائید می کنند که اشعه ی خورشید در تسریع جریان خون تأثیر زیادی دارد. اما مسألیه ی مهم این است که تنها وسیله ی برنزه شدن، علیرغم عقیده ی زیادی از مردم، خوابیدن در جلوی اشعه ی سوزان آفتاب نیست، و بر عکس پیاده روی و گردش توپ بازی و تفریحات دسته جمعی مختلف، آن هم نه در وسط روز، بلکه ابتدا صبح و عصر، و سپس در نزدیکیهایی ظهر یا از ساعت ۳ بعد از ظهر به عبد، می تواند ضمن تأمین سلامتی روحی و جسمی، پوست بدن شما را برنزه کند.

اما اگر قرار است یک نفر تنها به وسیله ی خوابیدن در زیر اشعه ی خورشید پوست بدن خود را قهوه ای کند، بایستی طی روزهای مدیدی به این کار بپردازد. به این ترتیب که روز فقط چند دقیقه (آن هم نه در وسط روز) در آفتاب بخوابد. و روزهای بعد، هربار یک دقیقه به مدت قبلی اضافه نماید. همچنین فراموش نشود، که پوست صورت انسان به مناسبت حساسیت خاصی که دارد، باید حتی الامکان در نیم سایه قرار گیرد.

چه مدت باید آفتاب به ما بتابد؟

برای اشخاص مختلف مدت آفتاب گرفتن را از ۲۰ الی ۵۰ ساعت تعیین کرده اند. البته این امر حتی الامکان نباید در مدت کمتر از ۲۵ روز انجام پذیرد. و هرگز نباید در عرض یک سال بیش از ۵۰ ساعت بدن خود را به دست اشعه ی سوزان آفتاب سپرد. زیرا زیاده روی در این کار، علاوه بر ایجاد چین و چروک، پوست را خشک می سازد.

اما چرا نباید حمام آفتاب گرفتن به طور مداوم انجام یابد؟

به این دلیل که پوست بدن ما در مقابل نو خورشید دو نوع واکنش نشان می دهد: یکی ماده ی رنگی پوست که در مقابل آفتاب رو به اثر می گذارد و دیگری واکنش دفاعی اتوماتیک یاخته هاست که خود به خود ضخیم تر می گردند، و یک طبقه ی بسیار نازک شاخی روی پوست تشکیل می دهند. اما برای تشکیل این طبقه حداقل ۱۰ روز لازم است.

روی این اصل حمام آفتاب گرفتن نمی تواند با عجله و شتابزدگی توأم باشد.

حساسیت در برابر آفتاب

قسمتهایی از پوست بدن ما، و ازجمله نوک بینی، پیشانی، کتف و پس گردن در مقابل اشعه ی آفتاب حساسیت شدیدی دارند، و در غالب افراد اگر یکمرتبه، به مدت نیم ساعت به دست اشعه ی بی رحم آفتاب سپرده شوند، می سوزند و جراحتهای کمتر و بیشتری تولید می کنند. جهت جلوگیری از این ناراحتی ها توصیه می شود که حتماً مالیدن کرمهای مختلف را فراموش نکنید.

دکتر اینساکو پزشک معروف امریکایی پماد خاصی ساخته که برنزه نمی کند، اما پوست را برای مدت محدودی سخت وخشن می سازد. به لطیفترین پوستها اگر از این پماد بمالند، برای بار اول نیز می تواند حتی دو ساعت تحمل آفتاب گرفتنت را در وسط ظهر داشته باشد، به شرطی که سایر عوارضی درونی ناشی از این کار انسان را ناراحت نسازد.

سن انسان و اشعه ی آفتاب

تأثیر اشعه ی آفتاب، چه از نظر ضروری که به انسان دارد، در سنین مختلف متفاوت است. اطفال بین ۵ الی ۹ سالگی و زنان بین ۲۷ سالگی تا ۳۲ سالگی نسبت به اشعه ی آفتاب حساسیت زیادی نشان می دهند. در صورتی که افراد بعد از ۵۰ سالگی به آفتاب کمتر حساسند. همچنین اشخاصی که پوست روشنی دارند، غالباً حسایت آنها در تمام سنین بیش از افراد دیگر است. همنی طور از سولفامیدها و آنتی بیوتیک ها نیز حساسیت بدن را در مقابل اشعه ی خورشید تقویت می کنند. به طوری که اگر افرادی تحت مداوا با این داروها هستند، یا به تازگی از آنها استفاده کرده اند، باید قبل ازرفتن به کنار دریا، و حمام آفتاب گرفتن با پزشک معالج خود مشورت مذاکره نمایند.

گاهی حساسیت افراد در مقابل نور آفتاب به قدری شدید است که اگر تنها چند قدم در مقابل آفتاب گرم تابستان وسط روز لخت راه بروند، پوست بدن آنها را لکه های قرمز می پوشاند. تعداد این قبیل افراد کم نیست و تقریباً دو درصد مردم را تشکیل می دهند.

همچنین بچه هایی که کمتر از دو سال دارند، حساسیت آنها به آفتاب خیلی زیاد است. روی این اصل به شما توصیه می شود، اگر بچه ی کوچک دارید، از رفتن به کنار دریا صرفنظر نمایید. در صورت رفتن نیز باید مواظبت کاملی از وی بکنید. و از آفتابزدگی او، که منجر به تهوع و اختلالات معده ی وی می شود، جلوگیری کنید.

مواظبتهای خاص

هنگامی که حمام آفتاب می گیرید، بایستی چشم خود را از تابش نور زیاد حفظ کنید. برخیها در موقع خوابیدن روی شنها در جلو آفتاب، فقط به بستن پلکها اکتفا می کنند، در صورتی که پلک دارای پوست نازکی است، و قسمت اعظم اشعه ی آفتاب از آن عبور می کند. پس بهتر است که از عینک آفتابی استفاده شود، و یا در فحه ی کوچک از مقوا بریده شده و روی چشمها قرار گیرد. اگر بخواهید از تأثیر ناراحت کننده ی آفتاب روی چشم بخ کلی جلوگیری کنید، بایستی مقداری پنبه را مرتباً در آب خیس کرده، و وری چشمها بگذارید. همچنین موهای سرنیز اگر از نوع خشک باشند، در مقابل آفتاب کشندتر شده، و نرمش خود را به کلی از دست می دهند، به این جهت چرب کردن موهای سر نیز هنگام آفتاب گرفتن ضروری به نظر می رسد.

برخی از مردم، راه رفتن بدون کفش در روی شنهای داغ را نافع دانسته، و آن را یکی از راهاهی معالجه رماتیسم و دردهای استخوانی تشخیص می دهند، در صورتی که کاری زیان آور است، و هرگز نباید بدون کفش اقدام به این کار کرد. حتی بایستی در این مورد از کفش معمولی صرفنظر کرده، و کفشی با تخت ضخیم تر بپوشیدف تا از عوارض ناراحت کننده ی گرما در امان باشید.

توصیه می کنیم که ختماً پا برهنه راه رفتن رافقط به حوالی عصر و ساعات بین صبح و ظهر، که شنها گرمی مطبوعی دارند، واگذار کنید. و هنگام ظهر اگر علاقمند پیاده روی هستید، در زیر درختان که قسمتی سایه و قسمتی آفتابی است، به این کار بپردازید.

ناراحتیهای کنار دریا

وقتی شما فقط برای یک روز به کنار دریا رفته، و شنا می کنید و زیر آفتاب دراز می کشید، و این کار را به نوبت چند بار انجام می دهید، مسلماً عصر وقتی که به شهر بر می گردید، خیلی خسته و و کوفته هستید. اگر سر درد دارید، و ناراحتیهای شما غیر قابل تحمل است. توصیه می کنیم که برای مداوا دو قرص آسپرین با آب زیادی میل کرده، و استراحت نمایید.

اگر احساس تب داریدف مقداری آب لیمو با آب گرم بخورید و بدون صرف شما بخوابیدف و نیز برای پایین آوردن این تب موقتی بهتر است پاهای خود را در آب نیمگرمی که به آن کمی سر که اضافه کرده اید، بشویید.

مسأله ای دیگری که در کنار دریا سلامت مردم را به خطر می اندازد. غذا است. هر سال در پلاژهای مختلف، عده ای از مردم قربانی تشنجات و سنکوپهای قلبی می شوند. وقتی در کنار دریا غدای بیشتری میل می کنید، که مسلماً هضم آن مستلزم صرف نیروی عضلانی زیاد است، در این موقع اگر به شنا هم بپردازید، بدن خود را بیش از حد توانایی به کار می اندازید. از طرفی هضم غذایی که دارای کالری زیاد است، گرمای داخلی بدن را به شدت بالا می برد، که در اثر تصادم با آب سرد، عارضه ی مدهشی آنها را تهدید می کند، که چیزی جز متوقف شدن کار قلب نیست. به این جهت پزشکان توصیه می کنند که در کنار دریا بایستی حجم غذا را در هر نوبت کمتر نموده، و در عوض بر تعداد وعده های غذای خود اضافه کنید.

اشکال عمده ی دیگری که معمولاً در کنار دریا برای همه پیش می آید، مسمومیت غذایی است. مقدار خوراکیهای گوشتی، شیرینی خامه ای، کره و امثال آن، وقتی بیش از یک وعده بوده، صرف قسمتی از آنها به چند ساعت بعد موکول شود، مسلماً در هوای گرم و بادی، بهترین محیط کشت برای میکروبهای مختلف به شمار می رود. چقدر بهتر خواهد بود، که در کنار دریا فقط به صرف لبنیات و سبزیهای تازه اکتفا نموده، و از مواد گوشتی و چربی و قندی تا حد مقدور پرهیز نمایید.

کدام ناحیه؟

اغلب مردم برای از بین بردن ناراحتیهای اعصاب، و در مفاصل فقط کنار دریا را انتخاب می کنند. در صورتی که جهت معالجه ی رماتیسم و ورم مفاصل و برونشیت، گردش در مناطق کوهستانی و خشک بهترین دارو محسوب می شود. همچنین اشخاص عصبی مزاج نمی توانند هوای گرم و رطوبی کنار دریا را تحمل نمایند، برای آنها مناطق مرتفعی که لااقل هزار متر از سطح دریا ارتفاع داشته باشند، توصیه می شود. همین طور سلامت بچه های کوچک نیز، چنانکه گفته شد، در کنار دریا به خطر می افتد. در صورتیکه هوای گرم کوهستان آنها را کمتر می آزارد.

پروفسور گوستاو آلمانی عقیده دارد که چون انرژی آفتاب به ازای هر ۱۰۰۰ متر ارتفاع ده درصد بیشتر می شود بنابراین افرادی که به ارتفاع ۳۰۰۰ متری صعود می کنند، با سی درصد بیشتر انرژی خورشید روبرو می شوند. روی این اصل، حتی برنزه شدن نیز در مناطق مرتفع بیشتر از ساحل مناسب به نظر می رسد.

همین طور پزشکان توصیه می کنند که حتی الامکان محلی را برای گذراندن تعطیلات باید انتخاب کنیم که از هر حیث با محیط زندگی روزمره ی ما به کلی متفاوت باشد. با وجود این، کمتر هستند افرادی که مراعات این مسأله را بکنند.

استفاده ی صحیح از اشعه ی آفتاب

بالاخره از مطالب فوق نتیجه گیری می کنیم که آفتاب به طور کلی و مفید است، و هم زیان آور. اشخاصی که به مناسبت شغل و حرفه ی شان، مانند دهقانان، بیشتر در معرض اشعه ی آفتاب هستند، پوست آنها چروکیده شده، و علایم پیری زودرس در آنها ظاهر می گردد، در صورتیکه اگر ما به طور مرتب و مداوم، هر روز چند دقیقه در ساعت مناسب، بدن خود را به دست اشعه ی خورشید بسپاریم، و به تدریج مدت آن را کمی بیشتر کنیم، خواهیم توانست پوست خود را بسوزانیم، و برنزه شویم، و در ضمن به سلامت خود کمک کنیم.

مالیدن کرمهای مختلف نیز هنگام آفتاب گرفتن نباید فراموش شود. مخصوصاً به قسمتهای خاصی از پوست بدن، از قبیل کتف و روی بینی و پیشانی حتماً باید کرم مالیده شود:

اما با وجود مراقبتهای لازم اگر پوست بدن شما را آفتاب بسوزاند، باید سفیده ی تخم مرغ را به بزنید، و با الکل ۹۰ درجه خوب مخلوط کرده، و به پوست بمالید، در صورتیکه دارای پوست بیش از حد حساس باشید، بایستی از داروهای آنتی آلرژیک استفاده نمایید.

مطلب مهم اینکه، هرگز نباید هدف شما از کنار دریا، فقط برنزه کردن پوست باشد، بلکه منظور اصلی استفاده از آب و هوای سالم است که بدن برنزه شدن کامل نیز تأمین می شود.

و بالاخره آفتاب می تواند هم دوست و هم دشمن ما به حساب آید، بر حسب استفاده ی صحیح و با غلطی که از ان می توانیم بکنیم، بکوشیم تا از اشعه ی جانبخش آن برای تأمین سلامت و زیبایی بهره گیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.