پنجشنبه , ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

آشنایی با آب

در اولین روزهای تمرین شنا نباید انتظار داشته باشید که بتوانید، مانند شنا گران با سابقه، روی آب جلو بروید، و هنر نمایی کنید. بلکه هدف شما در این تمرینهای مقدماتی بایستی با آب و دوست شدن با آن باشد.

روی این اصل باز هم به شما یاد آور می شضویم، که بهترین روش برای آمادگی به فرا گیری شنا این است که، لبه ی استخر را بگیرید، و بدن خود را به صورت افقی در آورید، و پاهای خود را بدون قاعده در آب حرکت دهید، و تعادل بدن خود را روی آب حفظ کنید.

همچنین صورت خود را در آب فرو برید، و در این وضعیت چشمان خود را باز کنید. سپس هر کدام از دستها را از لبه ی استخر جدا کرده، و دوباره بگیرید. و در مراحل بعدی، هر دو دست را مدت چند لحظه از لبه ی استخر جدا کرده، مجدداً آن را بگیرید. و همین طور تخته ی تعلیم شنا را با دو دست بگیرید و در آبهای کم عمق آن را در سطح آب قرار دهید، و چانه ی خود را روی آن بگذارید، و با پا زدن، تا آنجا که می توانید در آب پیش بروید.

چون حرکت بازوها و پاها در شنا رل بسیار مهمی دارند، در اولین روزهای تمرین اگر دوستان شنا گرتان به شما کمک کرده، و از شکم شما یک نفره یا دو نفر بگیرند، که تعادل بدن شما در آب حفظ شود، و آن وقت به تمرین حرکات بازو و پا در آب بپردازید، بیش از حد در یادگیری شما مؤثر خواهد بود. در این وضعیت برای آماده کردن بازوها بهتر خواهد بود به تمرینهای زیر بپردازند.

الف: بازوها را از هم باز کنید.

ب: تا نمایید.

ج: به جلو داراز کنید.

د: یک لحظه در این وضع نگه داشته و سپس تمرین ها را ازسر بگیرید.

به طوری که در فوق گفتیم از حرکت پاهایتان هم غافل نبوده، و توأم با حرکات بازوها پاهایتان را نیز از هم باز کرده، زانوها را تا کنید، و سپس به عقب دراز نمایید، و لحظه ای در این وضع نگه داشته و مجدداً شروع کنید.

در روزهای اول، تمرینهای خارج از آب هم نباید فراموش شود و تا آنجا که مقدور است، بایستی در اوقات فراغت به اجرای حرکات زیر بپردازید:

ابتدا مستقیم باستید و سپس:

الف: در حالی که هوا را به درون ششها می برید، دو بازو را در امتداد هم دیگر، و کاملا افقی نگه دارید و بلافاصله زانوها و بازوها را تا کرده و کف دو دست را به هم می چسبانید.

ب: با بازوم ضمن اینکه مستقیم می ایستد. پاها را با جهش از هم جدا کرده، و دستها را در بالای سرتان به هم نزدیک کنید، و کف آنها را به هم بچسبانید، و فوراً پاها را به هم نزدیک کرده و کمی در این وضع توقف نمایید، تا مجدداً حرکات را شروع کنید.

این تمرینات را روزانه چند بار قبل از غذا باید انجام دهید.

قدمهای تازه

تمرینهای مقدماتی هنوز تمام نشده امند، و اگر شما می خواهید در آینده شنا گرماهری شوید. باید اولین قدمها را محکم و اصولی بردارید. روی این اصل متخصصان فن توصیه می کنند، که برای آشنایی بیشتر و دوست شدن با آب، این بار باید، جهش به توی آب را تا آنجا که مقدور است تمرین کرد. به این ترتیب که در قسمتی از استخر، که عمق آن نسبتاً کم عمق است، کنار دیوار قرار بگیرد.

طوری بایستید که بالا تنه ی شما با دیوار تقربیاً زوایه ی ۴۵ درجه تشکیل دهد. بازوها را به جلو دراز کرده، و تقریباً عمود بر بدن خود نگه دارید، و سر را بین بازوها قرار دهید، و پاهای خود را به دیوارهای استخر محکم بزنید، و در زیر آب پیش بروید. مسلماً با کم شدن سرعت به تدریج در آب بالا آمده، و سر خود را خارج خواهید کرد.

در ادمه ی این تمرین، کنار استخر روی پله بنشینید. زانوها را خم کرده، و به سینه بچسبانید. بالا تنه خود را به جلو خم نموده، و بازوها را به جلو، و کمی پایین، دراز کنید. و سر را بین بازوها قرار دهید و با سرعت تمام به توی آب بپرید، و چشمهای خود را باز نگه دارید. سعی کنید بازوها را مدت نسبتاً زیادی در همان وضع کشیده و رو به جلو نگه دارید و پیش بروید.

بالاخره قبل از آموختن شنا در آب شیرجه بروید! به این ترتیب که در کنار استخر، که تقریباً با سطح آب نیم متر فاصله دارد، بایستید به طوری که انگشتان پای شما به دیوارهای داخلی استخر بپسبد (مواظب لغزیدن پا هم باشید). آن وقت زانوها را خم کرده، و بالا تنه ی خود را تقریباً افقی نگه دارید. بازوها را به جلو دراز کرده، و سر را بین بازوها قرار دهید، و با یک جهش به آب بپرید. مسلماً اولین بار انجام این کار کمی جرأت لازم دارد. سعی کنید تا آنجا که مقدور است، به جلو بروید. هم چنین بایستی هدف شما از این کار رفتن به زیر آّ باشد، در صورتی که بترسید و فقط روی آب بیفتید، کمی احساس ناراحتی خواهید کرد.

اما متأسفانه تمرینات فوق که زیر بنای آموختن شما می باشند، در کنار دریا معمولاً به علت نبودن دیواره، ولبه ی مناسب، ممکن نیست. در این مورد برای آشنایی با داخل آب دریا، مربیان مجرب به شما توصیه می کنند، که به جای این تمرینات، از یک لاستیک پر باد یا یک جسم شناور دیگر، کمک بگیرید و در محل های تقریباً کم عمق دریا، به داخل این لاستیک یا از روی جسم شناور به طور مایل به آب شیر جه بروید، این کار در ابتدا کمی ناراحت کننده به نظر می رسد، ولی بعد ها لذت بخش است. به هر حال برای آمادگی کامل جهت شنا، شما باید به زیر آب نیز عادت کنید و با آن آشتی نمایید.

نوبت شنا

حال شما با آب آشنایی کامل پیدا کرده، و تمرینهای مقدماتی زیادی انجام داده اید می توانید شنا کنید.

به این ترتیب که: کنار استخر بایستید، و با دستها لبه ی آن را بگیرید، و بدن خود را افقی نگه دارید. سپس زانوها را تا کرده و به دیوارهای استخر نزدیک کنید، و یک مرتبه به آرامی دستها را از لبه ی استخر برداشته و ۱۸۰ درجه بچرخید، و بازوها را کنار هم به جلو باز کرده، و کف پاهای خود را به دیوارهای استخر تکیه دهید، و با فشار ملایمی که به آن وارد می شازید، به جلو حرکت کنید.

حرکات بازوها و پاها را که قبلاً تمرین آنها را توضیح داده ایم انجام دهید. مسلماً خیلی زود خسته خواهید شد و توقف خواهید کرد. دوباره این کار را از سر بگیرید. ملاحظه خواهید کرد، که در عرض یکی دو جلسه تمرین پیشرفت قابل ملاحظه ای خواهید نمود.

اما در دریا، که همچو دیواری وجود ندارد، باید از یک نفر کمک بگیرید، که تخته ی بزرگی را بدست گرفته، قائم نگه دارد، به طوری که لبه ی آن هم سطح با آب دریا باشد، تا شما آن را مانند یک دیوار به حساب آورده، و حرکات فوق را به کمک آن، انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.